Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Slovensko

J. Rezník chce spravodajskú Dvojku a okruh s vysielaním pre deti

Generálny riaditeľ Tlačovej agentúry SR Jaroslav Rezník Foto: TASR / Pavel Neubauer
Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok

Kandidáti na riaditeľa RTVS sa predstavili poslancom pre kultúru a médiá. Nového šéfa RTVS by mali poslanci voliť tajne.

Bratislava 30. júla (TASR) - Poslanci parlamentného výboru pre kultúru a médiá dnes vypočúvali všetkých jedenásť uchádzačov, ktorí sa prihlásili do súťaže o post generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska. Šéf verejnoprávnej tlačovej agentúry bol posledným z kandidátov.
Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) by mal od septembra 2014 vysielať na troch televíznych okruhoch. Predpokladá to projekt riadenia a rozvoja RTVS, ktorý dnes poslancom parlamentného výboru pre kultúru a médiá predstavil kandidát na post šéfa verejnoprávneho média Jaroslav Rezník. Navrhuje pretransformovať Dvojku na spravodajskú televíziu a vytvoriť nový okruh, ktorý bude vysielať program pre deti.

"Ponúkam vám v RTVS najviac programov pre deti, najviac správ a živých spravodajských prenosov, ponúkam vám najviac folklóru a slovenskej hudby, najviac šancí pre regióny, najviac príležitostí pre nové médiá a najviac šancí pre talenty," zhrnul svoj projekt Rezník.

Generálny riaditeľ Tlačovej agentúry SR (TASR) Jaroslav Rezník chce tiež posilniť pôvodnú tvorbu. V tomto kontexte zdôraznil význam zmluvy so štátom, vďaka ktorej sa pôvodná tvorba nedostala na úplný okraj mediálnej tvorby. Zmeniť by sa podľa neho mal aj prístup k zamestnancom, spravodajstvu, novým médiám a modernizácii technológií. Zamestnanci SRo a STV by mali podľa neho viac spolupracovať.

Hoci Rezník počíta s tromi televíznymi okruhmi, priestor pre samostatný športový kanál v súčasnosti nevidí. "Šport by bol zaraďovaný do vysielaní televíznych okruhov podľa toho, aké konkrétne práva sa podarí kúpiť na roky 2013-2015," uviedol.

Šéf verejnoprávnej tlačovej agentúry v projekte predpokladá, že zmysluplné fungovanie RTVS bude ročne stáť zhruba 120 miliónov eur. Aj preto presadzuje, aby sa takzvané koncesionárske poplatky valorizovali.

Opoziční členovia výboru pochybujú, že by sa Rezníkov projekt pri súčasnom financovaní média podarilo skutočne zrealizovať. Exminister kultúry Daniel Krajcer (SaS) argumentoval tým, že pri výbere poplatkov za služby verejnosti získa RTVS zhruba 72 miliónov ročne a peniaze zo zmluvy so štátom sa dajú použiť iba na konkrétne projekty.

"Hovorím síce, že na štandardné fungovanie RTVS treba 120 miliónov eur, ja ale nehovorím, že na budúci rok budú," reagoval Rezník. Podľa neho pri výbere koncesionárskych poplatkov existuje veľká rezerva a už v budúcom roku by sa mohlo vyzbierať rádovo až 85 miliónov eur. "Pripúšťam aj možnosť, že by to bolo financované štátom, ale tam vidím väčšie riziká," doplnil. Ekonomická situácia totiž môže podľa neho vytvoriť tlak na šetrenie na úkor verejnoprávneho média.

Rezník pri predstave svojej vízie poukázal na okruh problémov, ktoré RTVS v súčasnosti má. Vo verejnosti sa podľa neho vytvorila ilúzia ozdravenia finančného stavu, avšak v skutočnosti telerozhlas dostal vlani v rôznej forme dotácie vo výške takmer 43 miliónov eur. Katastrofálne sú podľa neho aj čísla sledovanosti, Dvojku sleduje zhruba 18.000 ľudí a Jednotku asi 70.000 ľudí. "Chcem vyšší podiel pre Jednotku, chcem 16 percent," povedal Rezník.

Tu bude player


Kandidáti na riaditeľa RTVS sa predstavili poslancom

Poslanci parlamentného výboru pre kultúru a médiá dnes zasadnú ešte raz, ale už bez účasti kandidátov, aby pripravili správu o ich vypočutí. Na základe nej predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) rozhodne o zvolaní schôdze NRSR venovanej voľbe generálneho riaditeľa RTVS. Tá by sa mohla uskutočniť najskôr v stredu (1.8.).

Verejné vypočúvanie kandidátov prebiehalo na pôde historickej budovy parlamentu. Na prezentáciu mali uchádzači desať minút. Následne poslanci v rovnakom časovom limite adresovali kandidátovi dodatočné otázky. Ako prvý svoj projekt rozvoja a riadenia verejnoprávneho média predstavil na základe vyžrebovaného poradia Jozef Zima.

Do súťaže o post šéfa RTVS sa prihlásil aj v roku 2011, pri prezentácii svojho projektu prízvukoval potrebu prihliadať na výsledky sledovanosti, či na efektívnosť vynakladania finančných prostriedkov. Zastabilizovať treba podľa neho vysielaciu štruktúru RTVS a zlepšiť by chcel aj kvalitu spravodajstva po vzore BBC. "Chcem, aby tretinu času mala vláda, tretinu opozícia a tretinu koalícia," priblížil. Vo vysielaní Zimovi chýba napríklad aj poézia či rozhovory s osobnosťami.



Tu bude player



Š. Dlugolinský chce v STV samostatný okruh pre zahraničných Slovákov

Štefan Dlugolinský
Foto: TASR/Michal Svítok
Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) by mal vysielať na troch televíznych okruhoch. Popri Jednotke a Dvojke treba vytvoriť aj okruh Slovakia 3, ktorý bude vysielať pre 2,7 milióna Slovákov v zahraničí. Na vypočúvaní uchádzačov o post generálneho riaditeľa RTVS to dnes navrhol jeden z jedenástich uchádzačov o post generálneho riaditeľa RTVS Štefan Dlugolinský.

Bývalý programový riaditeľ STV pritom poukázal na dlhodobý trend výrazného poklesu sledovanosti televízie. Nevyhnutné je preto podľa neho zmeniť aj organizačnú štruktúru média, oživiť slovenskú animáciu a posilniť regionálne štúdiá. "RTVS sa musí stať matkou šírenia kultúry SR, iná inštitúcia tu neexistuje," podčiarkol Dlugolinský.


Podľa Iľju Ruppeldta telerozhlas potrebuje modernizáciu

Iľja Ruppeldt
Foto: TASR/Michal Svítok
Iľja Ruppeldt, ktorý žije na Novom Zélande, sa pri prezentácií svojej vízie sústredil na nové médiá. Telerozhlas podľa neho potrebuje technologickú modernizáciu. Vyčíta mu aj to, že nedostatočne využíva internetový priestor pri šírení svojho obsahu.

"Vo svete sú tieto veci už päť rokov dopredu," poznamenal. V prípade víťazstva chce Ruppeldt hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Ten by sa podľa neho mal každý rok upravovať v závislosti od vývoja inflácie v krajine.


Margita Repková poukázala na úbytok pôvodnej tvorby

Výrazné zmeny potrebuje RTVS aj podľa kandidátky Margity Repkovej. Tá poukazuje na úbytok pôvodnej tvorby vo vysielaní verejnoprávneho média, ktorý je nevyhnutné zastaviť. Odstrániť podľa nej treba aj zvýhodňovanie zamestnancov rozhlasu oproti personálu STV.

"Akýkoľvek manažment by sa mal presídliť do Mlynskej doliny," myslí si Repková.


V. MIKA: V RTVS chce investigatívu, menej repríz a lepšiu spoluprácu s ČT

Václav Mika
Foto: TASR/Michal Svítok
Exriaditeľ Rádia Expres na dnešnom vypočutí kandidátov prízvukoval aj nevyhnutnosť väčšej kvality vysielaného programu. Zmeniť treba podľa neho spravodajstvo a zmenšiť počet repríz. Mika vidí veľký priestor pre zlepšovanie hlavne v televízii. Slovenský rozhlas funguje podľa jeho slov už teraz pomerne stabilne, pozrieť by sa však chcel na Rádio FM v snahe zvýšiť jeho počúvanosť.

Pracovať chce Mika na zlepšení značky verejnoprávneho média a lepšom využití nových médií. Slovenská televízia by sa podľa neho mala zameriavať na typ rodinného diváka a vysielať formáty typické pre verejnoprávne médiá v iných európskych krajinách.

Exriaditeľ súkromnej televízie zvažuje aj tretí televízny okruh zameraný na šport, keďže ten v súčasnosti deformuje obsah Dvojky a robí z nej "odpadový kôš". Taká vážna zmena si však podľa neho bude vyžadovať zabezpečenie financovania. "Trojka bude športová v prípade, že STV zabojuje o šport. Nehovorím, že to je môj cieľ," vysvetlil.

Tu bude player


Hoci opoziční poslanci pripustili, že Mikov projekt RTVS bez bariér je "sympatický", viacerí mu pripomenuli rozdiel medzi zámerom a reálnym finančným rámcom RTVS. Médium by totiž malo byť naďalej financované z takzvaných koncesionárskych poplatkov, ktoré v súčasnosti ročne prinášajú približne 72 miliónov eur. Jej fungovanie tak bude značne závisieť od financií, ktoré dostane zo zmluvy so štátom.

"Bohužiaľ, tie bariéry v RTVS sú - finančné," podčiarkol člen výboru Pavol Abrhan (KDH). "Na všetky zmeny sa nikdy nenájde dostatok financií a zmeny sa budú vždy robiť na základe istých priorít," reagoval Mika. Podľa neho však RTVS má rezervy, napríklad v ziskoch z reklamy.

P. Abrhan mal pre kandidátov na šéfa RTVS dve správy - dobrú a zlú

Obsah vysielania verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) by sa mal v nedeľu prispôsobovať aj záujmom rodiny. V praxi by to znamenalo napríklad aj to, že by sa politická diskusná relácia O 5 minút 12 presunula v programe do nočných hodín. Navrhol to dnes Marián Ostatník, ktorý sa o post šéfa RTVS uchádzal aj v roku 2011. Podľa jeho slov za ním vtedy prišiel vtedajší koaličný poslanec Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS), ktorý ho mal informovať, že napriek kvalite jeho programu o obsadení postu už bolo rozhodnuté.

Podľa člena výboru Pavla Abrhana (KDH) to však nie je pravda a v prospech Miloslavy Zemkovej sa poslanci rozhodli až po vypočutí kandidátov. "Mám dnes pre vás dve správy - jednu dobrú a jednu zlú. Tá dobrá je, že ani teraz vládna strana (Smer-SD) sa nedohodla na kandidátovi. Tá zlá je o tom, že sa hovorí len o menách Mika a Rezník," reagoval Abrhan.

Ostatník pri prezentácii svojho projektu poukázal, že verejnoprávnym médiám v súčasnosti chýba vízia a kontinuita. Navrhnuté riešenia by podľa neho mali vychádzať z ekonomickej reality. "Ja som Ostatník, nie čarodejník a nič vám nesľubujem," poznamenal.

Redaktor motoristických relácií Pavel Jacz sa pri svojom vypočutí viac sústredil na kritiku predchádzajúceho vedenia ako na vlastné riešenia. Manažmentu Miloslavy Zemkovej vyčítal deformáciu spravodajstva, nízke platy redaktorov aj neefektívne vynakladanie finančných prostriedkov. Pripomenul napríklad, že RTVS nakúpil mikrofónové peny za 30.000 eur, z ktorých väčšinu nemôže využiť a platí desaťtisíce eur za web, kde má často neaktuálny archív. Jacz kritizoval aj račkujúcich a šušlavých redaktorov média. Z navrhovaných zmien spomenul napríklad rozdelenie rozhlasu a televízie či prevádzkovanie troch až štyroch televíznych okruhov. Dva neexistujúce by sa mali venovať športu a vysielaniu archívnych materiálov.

Marián Herdel, ktorý svoj projekt predstavil ako predposledný, si myslí, že RTVS by mal poskytovať väčší priestor vysielaniu pre deti. Svoj zámer zhrnul v idei informačného vysielania ráno, vzdelávania popoludní a zábavy v noci. Kým obsah Jednotky by mal mať podľa neho všeobecnejší charakter, Dvojka by sa mala zamerať na špecifickejšie publikum. Kým iní kandidáti hovorili o pevnej programovej štruktúre Dvojky, Herdel si myslí, že by mala vysielať kvalitné európske filmy, šport aj archívne snímky. Nevylúčil pritom ani ďalšie prepúšťanie v rámci média.

Kandidát Marcel Děkanovský je presvedčený, že Achillovou pätou RTVS je jeho financovanie. "Dvadsať rokov sa vzdychá, že je málo peňazí. Keby ich bolo dvakrát toľko, rovnako by sa vzdychalo, že je ich málo. V Česku majú asi trikrát toľko a hovoria, že majú málo," poukázal. Děkanovský chce v prípade úspechu presadzovať tzv. japonský model riadenia média, ktorý podľa neho ušetrí inštitúcii do 15 miliónov eur. Rovnako ako Jacz aj on podporuje úvahy o štyroch televíznych okruhoch. Pred ich spustením však treba podľa Děkanovského zlepšiť postavenie už existujúcich okruhov aj finančný stav RTVS.

Podrobnejší pri predstave svojho projektu nebol ani hudobník a dramaturg Ľubomír Belák. Ten pred poslancami hovoril o význame kultúry a jej vzťahu k verejnoprávnym médiám. RTVS zodpovedá za stav kultúry na Slovensku a kultúrnosť samotných občanov, poukázal Belák. Verejnoprávnu inštitúciu treba podľa neho programovo a technicky pripraviť na budúcnosť. Pri predstave vízie stručne spomenul rekonštrukciu spravodajstva, vytvorenie audiovizuálnej knižnice či medzinárodnú spoluprácu. "Podmienkou však je, aby sa rozhlas a televízia stali neoddeliteľnou súčasťou verejného života," podčiarkol Belák.

Televízia by podľa neho nemala vyrábať obsah pre "divákov, ale pre verejnosť" a od moderátorov očakáva, že budú pri prezentovaní informácií "moderovať a nie modelovať". Platný zákon o RTVS je podľa neho zlý a treba ho "celý prekopať" tak, ako aj ďalšiu legislatívu, ktorá upravuje fungovanie médií. "Ja si nemyslím, že by riaditeľa RTVS mala voliť Národná rada SR," doplnil kandidát.


Nového šéfa RTVS by mali poslanci voliť tajne

Nového generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) by mali poslanci voliť tajne z 11 uchádzačov, ktorí sa dnes zúčastnili na verejnom vypočutí pred členmi parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Za takýto návrh na rokovaní výboru podľa jeho predsedu Dušana Jarjabka (Smer-SD) hlasoval okrem poslancov vládnej strany aj Marián Kvasnička z opozičného KDH.

Samotný Jarjabek dnes ešte nechcel prezradiť, kto z kandidátov dostane jeho hlas. Obáva sa, že by takýmto spôsobom mohol vopred ovplyvniť výsledok voľby, čo v minulosti vyčítal predchádzajúcej vláde. "Bude na poslancoch, ako sa v tejto chvíli dohodnú. Nechcem sa dostať do situácie, že budem niečo dopredu hovoriť," povedal o prípadných favoritoch voľby.

Opoziční poslanci sú však presvedčení, že sociálni demokrati sú už dohodnutí na dvojici, z ktorej budú vyberať. Má ísť o bývalého riaditeľa TV Markíza Václava Miku a šéfa Tlačovej agentúry SR Jaroslava Rezníka. Na oboch kandidátov v rámci vypočúvania smerovalo najviac otázok poslancov. Mika strávil pred poslancami zhruba tri štvrte hodiny, Rezník viac ako hodinu. Zvyšní kandidáti pritom obvykle obmedzili svoje vystúpenia na vyčlenených dvadsať minút. "Na otázky som možno odpovedal dlhšie, lebo som si vyžreboval v poradí posledné číslo jedenásť. Každý kandidát má šance jedenásť ku jednej," povedal po vypočúvaní Rezník.

Podľa členky výboru Magdalény Vášáryovej (SDKÚ-DS) v súčasnosti vládny Smer-SD stále uvažuje nad oboma menami, definitívne sa teda nepriklonil ani k jednému. V zákulisí sa malo podľa nej hovoriť aj o tom, že by miesto v RTVS mohli po voľbe obsadiť obaja spomínaní kandidáti. "Mala som voľakedy také správy, ale tým, že som ich zverejnila v parlamente, zrejme sa aj veľa vecí zmenilo," uviedla po rokovaní výboru. Zdržanlivo sa k tomu vyjadril aj samotný Mika. "Nedelím žiadne funkcie, nemám na to ani mandát a ani si nedovolím to niekomu navrhnúť," reagoval.

Poslankyňu zaujala najmä analytická časť projektov uchádzačov. Otázne však podľa nej ostáva, či budú ohlásené zámery skutočne realizovať. Vypočúvanie napriek tomu považuje za dôležité. "Potrebovali sme vidieť aj reakcie smeráckych poslancov, pretože tie nám tiež niečo vypovedajú. Väčšina z nich tu ticho sedela a viezli sa, zrejme predpokladajú, že tak či tak to neovplyvnia," komentovala.

Opoziční poslanci by sa mali stretnúť v utorok (31.7.), aby sa dohodli, akým spôsobom budú postupovať pri voľbe šéfa RTVS v pléne. "Zatiaľ trváme na tom, že odvolávanie generálnej riaditeľky (Miloslavy Zemkovej) neprebehlo veľmi korektne, takže zatiaľ trváme na postoji, že na hlasovaní sa buď nezúčastníme, alebo k tomu dáme stanovisko," povedal šéf poslaneckého klubu OĽaNO Jozef Viskupič. Rovnako sa k tejto otázke vyjadril aj podpredseda kresťanských demokratov Pavol Abrhan (KDH) a Vášáryová.

O termíne voľby nového generálneho riaditeľa RTVS rozhodne predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD). Ten tak musí urobiť v priebehu 24 hodín od doručenia správy o vypočutí kandidátov, ktorú dnes dostane od Jarjabka. Voľba by sa tak mohla uskutočniť už v stredu (1.8.).