Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Slovensko

Podľa SDKÚ by mal premiér prenechať verejné obstarávanie iným rezortom

Robert Fico (vľavo) a Robert Kaliňák (vpravo) Foto: TASR
Minister vnútra Robert Kaliňák Foto: TASR/Martin Baumann

Poslanci SDKÚ-DS si myslia, že Kaliňák by mal prenechať novelizáciu tohto zákona ministerstvu spravodlivosti, alebo rezortu financií, ktoré sú v tejto oblasti kompetentnejšie.

Bratislava 17. septembra (TASR) - Masové pripomienkovanie a kritika novely zákona o verejnom obstarávaní zo strany členov vlády potvrdilo, že minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) nedokáže presadiť čokoľvek si zaumieni. Tvrdia to poslanci SDKÚ-DS Lucia Žitňanská a Miroslav Beblavý (obaja SDKÚ-DS), ktorí však nevylúčili, že sa za tým môže skrývať aj mocenský boj vo vládnej strane Smer-SD.

"Myslím si, že viacerí ministri si uvedomili, že ak tento zákon prejde a o niekoľko rokov Európska komisia zoškrtá desiatky, možno stovky miliónov eur v ich operačných programoch, tak na zodpovednosť, možno aj právnu, nebude už nikto volať ministra Kaliňáka ako gestora novely, ale bude volať ich. Preto aj v pude sebazáchovy si myslím, že viacerí k tomu pristúpili," povedal dnes na brífingu Beblavý.

Podľa poslancov SDKÚ-DS by Kaliňák mal prenechať novelizáciu tohto zákona ministerstvu spravodlivosti, alebo rezortu financií, ktoré sú v tejto oblasti kompetentnejšie. Ministerstvo spravodlivosti má podľa Žitňanskej pre zmeny v tejto oblasti lepšie kapacity a rezort financií bude zase motivovaný snahou dosiahnuť reálne šetrenie. "Myslím si, že Kaliňák vie, že túto hru prehral a najsprávnejšie riešenie je, aby on už druhé kolo ani neskúšal," doplnil ju stranícky kolega.

Hoci vládne ministerstvá sa pri svojej kritike Kaliňákovej novely zamerali hlavne na kritiku inštitútu strategickej zákazky, podľa Beblavého má právna norma aj ďalšie významné nedostatky. Zaraďuje sem napríklad zámer vytvoriť elektronické trhovisko, ktoré podľa neho vytvára priestor pre manipuláciu a monopolizáciu.

Predložená novela je v rozpore s prísľubmi vlády, tvrdí SaS

Aj podľa opozičnej SaS predložená novela je v rozpore s prísľubmi vlády o efektívnom nakladaní s verejnými prostriedkami a zvýšení transparentnosti. "Je mimoriadne smutné, že normu s takýmito kontroverznými účinkami pretláča práve minister vnútra," píše sa v oficiálnom stanovisku liberálov.

Kaliňákova novela narazila na vlnu kritiky zo strany vládnych rezortov v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ministerstvo hospodárstva napríklad žiada strategické zákazky preformulovať, alebo úplne vypustiť z novely. Nastavenie podmienok môže byť podľa neho európskymi inštitúciami vyhodnotené ako v rozpore s platnou legislatívou. Rezort pôdohospodárstva zase požaduje výnimku, aby pod strategické zákazky nespadali zákazky financované z eurofondov.

"Návrh znenia ustanovenia umožňuje bez akéhokoľvek zastierania korupciu a klientelizmus, napríklad aj tým, že verejný obstarávateľ určuje rozsah a okruh záujemcov, čo je v rozpore s proklamovaným účelom tejto novely," argumentuje rezort hospodárstva na margo strategickej zákazky. Samotný minister hospodárstva Tomáš Malatinský (Smer-SD) napriek tomu poukázal, že novelu zákona o verejnom obstarávaní považuje za vážnu a potrebnú zmenu. "Pravdou je, že je to veľmi kontroverzný zákon a je na to množstvo názorov. Bude ťažké hľadať kompromis," povedal dnes.

Platnosť zákona o verejnom obstarávaní sa zrejme posunie

Novela zákona o verejnom obstarávaní z dielne rezortu vnútra zrejme nebude platiť od začiatku budúceho roku, ako sa pôvodne predpokladalo. Ministerstvo vnútra plánuje dôsledne preskúmať viac ako tisíc pripomienok, ktoré prišli k preloženému návrhu a spracovať novelu tak, aby plnila stanovené ciele.

"Pre nás je dôležité, aby bol zákon kvalitný, aby s ním boli všetci spokojní a mohol fungovať a aby priniesol to, čo naše hospodárstvo veľmi potrebuje - to znamená zvýšenie obratov zo všetkých možných zdrojov, ktoré máme k dispozícii od EÚ počínajúc a rozpočtom končiac," uviedol pre TASR podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na margo pripomienok, ktoré zaslali vládne rezorty.

Viaceré z nich zákonu vyčítali najmä inštitút strategickej zákazky. "Návrh znenia ustanovenia umožňuje bez akéhokoľvek zastierania korupciu a klientelizmus, napríklad aj tým, že verejný obstarávateľ určuje rozsah a okruh záujemcov, čo je v rozpore s proklamovaným účelom tejto novely," argumentoval napríklad rezort hospodárstva.

Pracovná skupina, ktorá sa na tvorbe novej legislatívy podieľa, by mala podľa Kaliňáka teraz zasadnúť a spracovať zaslané pripomienky tak, aby vyhovela výhradám ministerstiev ako aj tretieho sektora. Akým spôsobom a či vôbec sa strategické zákazky zmenia, dnes Kaliňák ešte nevedel povedať. "Je to ešte predčasná otázka," vysvetlil s tým, že konečný návrh zákona bude zrejme známy až v októbri.

Odložiť by sa tak mala aj platnosť celého zákona. Podpredseda vlády to vysvetlil tým, že si zákon bude zrejme vyžadovať dotiahnutie nielen po legislatívnej, ale aj technickej stránke. "Chceme, aby sa nám nestala "daňová správa" a nenastalo žiadne hluché obdobie," vysvetlil Kaliňák.

Minister vnútra sa vyjadril k výhradám voči vládnej novele zákona: "SDKÚ-DS v súvislosti so svojimi platinovými sitkami a zmanipulovanými elektronickými aukciami by som teraz vôbec nejako neriešil. Ak dajú nejaký rozumný návrh, budeme diskutovať aj s nimi, ale žiadnu rozumnú alternatívu nepredložili."