Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Slovensko

Rada ZMOS riešila aktuálne problémy obyvateľov 2772 miest a obcí SR

Tlačová konferencia po 15. zasadnutí členov Rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Bratislave v stredu 23. januára 2013. Na snímke predseda ZMOS Jozef Dvonč (vpravo) a prvý podpredseda ZMOS Michal Sýkora. Foto: TASR/Michal Svítok

ZMOS si chce uplatniť určitú výhradu pri prerozdeľovaní peňazí na školy.

Bratislava 23. januára (TASR) - Na dvojdňovom zasadnutí v Bratislave sa členovia Rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) zaoberali aktuálnymi témami týkajúcimi sa života obyvateľov 2772 miest a obcí SR, ktorých v Rade ZMOS zastupujú nimi volení predstavitelia - primátori a starostovia.

Ako uviedol predseda ZMOS Jozef Dvonč na dnešnej tlačovej besede po skončení rokovania, "Rada ZMOS okrem iného prerokovala stav implementácie projektov z eurofondov a prípravu nového programového obdobia na roky 2014 - 2020, ďalej legislatívny proces a jeho dosah na samosprávy, aktuálnu situáciu v oblasti školstva, novelu zákona o odpadoch a tiež problematiku verejného obstarávania".

Veľkú pozornosť venovala otázkam školstva. Mestá a obce sú zriaďovateľmi základných a materských škôl a ich financovanie v nadväznosti na učiteľský štrajk bolo jednou z kľúčových tém. Ako na tlačovej besede podčiarkli predstavitelia ZMOS, "pri prenesených kompetenciách v oblasti školstva sú mestá a obce len poštármi pri prerozdeľovaní štátnych príspevkov. Je úplne vylúčené, aby sa peniaze viazané na školy minuli na iný účel. Naopak, obce a mestá na činnosť škôl prispievajú nemalými čiastkami aj z vlastných rozpočtov".

ZMOS si však chce uplatniť určitú výhradu pri prerozdeľovaní peňazí na školy. "V niektorých väčších mestách, kde je viac ako desať základných škôl, by prostriedky nemali ísť len podľa normatívov. Niektoré školy už boli rekonštruované, tak majú nižšie náklady na prevádzku, iné na rekonštrukciu len čakajú. Pri paušálnom prerozdeľovaní peňazí by tým znevýhodneným školám hrozil zánik. Preto je nevyhnutné časť prostriedkov prerozdeliť, ale opäť len do školstva," doplnili prvý podpredseda ZMOS Michal Sýkora. K školským otázkam chce združenie starostov a primátorov pripraviť samostatnú programovú konferenciu.

K verejnému obstarávaniu na úrovni miest a obcí sa vyjadril výkonný podpredseda ZMOS Milan Muška. "Najnižšia cena nemusí byť vždy tým najlepším riešením. Otázka neznie, či zverejňovať, alebo nezverejňovať zákazky pri verejnom obstarávaní. Ide o nastavenie zákona o verejnom obstarávaní, aby bol jednoduchší, aby neumožňoval množstvo výkladov. A naopak, aby umožnil zrýchlenie finančných tokov, a tým aj pomohol naštartovať hospodársky rast. Samozrejme, že zákon musí mať aj garancie transparentnosti. Podľa návrhu nového zákona budú firmy, ktoré nedodržia predpisy vo verejnom obstarávaní, zaradené na čiernu listinu a žiadne objednávky už nedostanú. Z hľadiska limitov vo verejnom obstarávaní je hranica napríklad pri elektronike nad 1000 eur, pri potravinách - čo sa týka najmä školských a sociálnych stravovacích zariadení - je to až nad 40.000 eur."

Rada Združenia miest a obcí Slovenska je najvyšší výkonný orgán medzi jednotlivými Snemami ZMOS. Zložená je z Komory miest a z Komory obcí. Radu ZMOS tvoria predseda ZMOS a zástupcovia regionálnych združení miest a obcí, spravidla je to predseda regionálneho združenia a za každých 30 miest a obcí ďalší zástupca. Aktuálny počet členov Rady ZMOS je 131, z toho Komora miest má 61 členov a Komora obcí 70 členov.