Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Slovensko

SDKÚ-DS vyzýva Smer, aby zaujal zásadný postoj k zrušeniu imunity

Podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská zdôraznila, že SDKÚ-DS má zúženie imunity poslancov len na výroky v parlamente opakovane vo svojom programe.

Bratislava 8. marca (TASR) - Strana SDKÚ-DS vyzýva Smer-SD, aby sa jasne vyjadril k požiadavke občanov zrušiť trestnoprávnu imunitu poslancov a sudcov. Tento apel predniesla na dnešnej tlačovej konferencii podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.

"Táto téma je z pohľadu občanov dôležitá. Smer-SD dáva k tomu len rôzne reči okolo, ale žiadny zásadný postoj. Myslím si, že je správne pred voľbami sa pýtať Smeru-SD, bez ktorého ústavná väčšina nebude, či po voľbách pristúpi k tomuto kroku," podotkla Žitňanská.

Politička zároveň zdôraznila, že SDKÚ-DS má zúženie imunity poslancov len na výroky v parlamente opakovane vo svojom programe. "Je preto dnes na mieste pýtať sa Smeru, či je ochotný po voľbách za to hlasovať. Je to téma, ktorá žije. Pozícia SDKÚ-DS je jasná, rovnako aj pozícia bývalých partnerov," upozornila Žitňanská.

Podľa jej slov SDKÚ-DS absolvovala v tejto kampani možno najviac stretnutí s občanmi, pričom voliči sa na nich okrem pracovných miest, poriadku a spravodlivosti a veľkých káuz pýtali aj na zrušenie trestnoprávnej imunity politikov. "Ľudia to vnímajú ako nerovnosť medzi politikmi a občanmi. Faktom je, že sa poradilo zrušiť priestupkovú imunitu a pravdou je, že táto vláda mala v programe aj predloženie zrušenia trestnoprávnej imunity. Pravda tiež je, že poslanci celej vládnej koalície hlasovali za. Neprešlo to preto, lebo nehlasovali za Smer-SD a SNS. Aj toto je rozdiel medzi modrým a červeným," dodala Žitňanská.

Národná rada hlasovala o návrhu na zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov aj sudcov 26. októbra 2010. Zmena Ústavy SR, na ktorú bolo potrebných aspoň 90 hlasov, však neprešla. Za zrušenie tejto výsady vtedy hlasovalo len 75 poslancov, proti bolo 59. Po novom mala byť imunita poslancov obmedzená len na ich výroky v pléne. Takúto zmenu ústavy podporili všetci prítomní poslanci SDKÚ-DS, KDH, Mosta-Híd aj SaS. Kladne hlasovali aj Anna Belousovová a Rudolf Pučík (vtedy SNS). Zvyšok národniarov a väčšina Smeru-SD bola proti. Zdržal sa len Igor Federič (Smer-SD).