Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Slovensko

SIS vypracovala v roku 2019 pre príjemcov 237 spravodajských produktov

Na snímke riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Uvádza to SIS v správe o činnosti za rok 2019 v sekcii o spolupráci so štátnymi orgánmi a plnení informačnej povinnosti.

Bratislava 2. októbra (TASR) - Slovenská informačná služba (SIS) vypracovala za minulý rok pre príjemcov zo zákona 237 spravodajských produktov, z ktorých bolo 129 z bezpečnostnej, 54 z ekonomickej a 54 zo zahraničnopolitickej oblasti. Z toho SIS expedovala 308 exemplárov z bezpečnostnej problematiky, 101 exemplárov z ekonomickej oblasti a 277 exemplárov informácií týkajúcich sa zahraničnopolitických tém. Uvádza to SIS v správe o činnosti za rok 2019 v sekcii o spolupráci so štátnymi orgánmi a plnení informačnej povinnosti.

"Intenzívna spolupráca prebiehala s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Národným bezpečnostným úradom a Ministerstvom dopravy a výstavby SR, s ktorými bola prioritne riešená oblasť kybernetickej bezpečnosti. S cieľom dosiahnutia požadovaného stupňa fyzickej a objektovej bezpečnosti jednotlivých jeho objektov bola naďalej realizovaná spolupráca s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. S Ministerstvom vnútra SR bola nosným predmetom spolupráce problematika sprístupnenia požadovaných informácií a údajov pre potreby plnenia zákonných úloh služby, ako aj spolupráca pri sledovaní osôb a vecí," píše sa v správe.

Podľa prehľadu spravodajskej produkcie slovenská spravodajská služba najintenzívnejšie spolupracovala s prezidentom Policajného zboru (124 exemplárov), Ministerstvom vnútra SR (96 exemplárov) a predsedom vlády SR (88 exemplárov). V bezpečnostnej oblasti vypracovala 48 produktov v súvislosti s organizovaným zločinom, 37 v súvislosti s extrémizmom a 21 z oblasti terorizmu. V ekonomickej oblasti bolo 24 produktov, čo sa týka nehospodárneho nakladania s majetkom štátu a samosprávy a 11 z oblasti zahraničných hospodárskych vzťahov. Zo zahraničnej oblasti vypracovala SIS 19 produktov k Ruskej federácii, Ukrajine a Spoločenstvu nezávislých štátov (SNŠ) a 15 ku krízovým oblastiam.

SIS v správe konštatuje, že v hodnotenom období pretrvával stav, keď služba pri plnení svojich zákonných úloh nedokázala z dôvodu technickej nespôsobilosti poskytovateľov žiadaných informácií a údajov alebo z bližšie neodôvodnenej obavy z ich poskytnutia využívať značnú časť informácií a údajov, ktoré je oprávnená žiadať na základe oprávnení. "Uvedený stav má negatívny dosah na efektívnu realizáciu informačnej činnosti SIS vo vzťahu k jej zákonným príjemcov," dodáva sa v správe.

SIS: Pravicovo-extrémistickí lídri sa snažili o vplyv kandidovaním vo voľbách


V minulom roku sa lídri slovenskej pravicovo-extrémistickej (PEX) scény snažili posilňovať svoj vplyv cez kandidatúru v prezidentských voľbách, eurovoľbách a aj aktivitami súvisiacimi s voľbami do Národnej rady SR. Vyplýva to zo správy o činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) za rok 2019. SIS monitorovala aj aktivity paramilitárnej organizácie, ktorej prívrženci zriadili takzvané protirómske hliadky v obciach Smižany a Richnava, okres Spišská Nová Ves, v reakcii na násilné incidenty Rómov s majoritným obyvateľstvom.

Na oslovenie voličov hlavní predstavitelia PEX scény opätovne poukazovali na problémy spolunažívania majoritného obyvateľstva s rómskou minoritou, kritizovali postoje a aktivity EÚ vrátane jej migračnej politiky. SIS uvádza, že často používanou témou bola aj kritika práv komunity LGBTI.

Organizácia pôsobiaca v oblasti paramilitárneho výcviku svoju činnosť zameriavala najmä na intenzívny nábor nových členov a zvyšovanie úrovne výcvikov. SIS upozorňuje aj na politické ambície. "V priebehu roka 2019 SIS zaznamenala verejné vyjadrenia predstaviteľov tejto neregistrovanej organizácie prostredníctvom oficiálne zaregistrovaného občianskeho združenia k rôznym politickým a spoločenským témam, čo indikuje existenciu politických ambícií jej lídrov," uvádza sa v správe.

SIS pozorovala aj reakcie prívržencov slovenskej PEX scény na teroristický útok na Novom Zélande z 15. marca 2019 a informovala o pobyte páchateľa útoku, Austrálčana Brentona Tarranta, na území SR v roku 2016. "V tejto súvislosti SIS poukázala na fakt, že útočník počas svojho pobytu v SR nenadviazal žiadne osobné kontakty s predstaviteľmi slovenskej PEX scény," uvádza SIS.

Služba upozorňuje na zvyšujúcu sa úroveň radikalizácie na PEX scéne v Európe, ktorá sa v roku 2019 prejavila novým fenoménom, a to individuálnymi násilnými či teroristickými útokmi, ktoré páchali prívrženci extrémne pravicovej ideológie bez priamej organizačnej podpory zo strany tradičných organizácií.

SIS tiež zaznamenala viaceré extrémistické prejavy radikálnych fanúšikov, takzvaných chuligánov, najmä na futbalových štadiónoch pri zápasoch domácej najvyššej ligy a pri európskych klubových súťažiach. Správa tiež hovorí, že v roku 2019 prívrženci PEX výrazne obmedzili organizovanie koncertov slovenských PEX kapiel a nezorganizovali žiaden medzinárodný koncert týchto skupín.

Na ľavicovo-extrémistickej scéne (LEX) SIS zaznamenala kritiku predstaviteľov PEX scény a zdôrazňovanie ochrany práv cudzincov a komunity LGBTI. "Jednou z najviditeľnejších aktivít slovenskej LEX scény bola snaha o narúšanie verejných predvolebných stretnutí kandidujúcich predstaviteľov PEX subjektov verejnými protestmi," skonštatovala SIS. Predstavitelia LEX scény sa zaujímali o ochranu životného prostredia a reagovali verejnými akciami aj na inváziu Turecka do Sýrie.