Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. máj 2024Meniny má Viktória
< sekcia Slovensko

SIS vyšetrovala korupciu v zdravotníctve

Riaditeľ SIS Ján Valko Foto: TASR/Martin Baumann

Informačná služba prvýkrát od roku 2005 zverejnila správu o činnosti. V roku 2011 sa mala SIS zamerať na finančné skupiny, ktoré sa pokúšajú ovládnuť zdravotníky trh.

Bratislava 23. októbra (TASR) - Slovenská informačná služba (SIS) venovala pozornosť netransparentným aktivitám podnikateľských subjektov pri získavaní majetkových podielov vo verejných zdravotníckych zariadeniach. Zamerala sa predovšetkým na korupčné a lobistické praktiky predstaviteľov investičných skupín, ktorých cieľom bolo získať monopolné postavenie na trhu v segmente zdravotníctva. Vyplýva to z odtajnenej verzie Správy o činnosti SIS za rok 2011, ktorú dnes po prvý raz od roku 2005 zverejnila spravodajská služba na svojej webovej stránke.

O odtajnení správy rozhodol riaditeľ SIS Ján Valko. "V záujme nezatajovania informácií o činnosti SIS a v duchu motta nového riaditeľa SIS, že ideálne bude, keď SIS nebude informácie zatajovať, ale bude ich utajovať, riaditeľ rozhodol a vydal pokyn výňatok z tejto správy v neutajovanej podobe sprístupniť odbornej a laickej verejnosti na webovom sídle služby," povedal pre TASR hovorca SIS Branislav Zvara.

SIS podľa odtajnenej správy získala v roku 2011 informácie o prípadoch korupcie a klientelizmu pri verejnom obstarávaní a prideľovaní peňazí zo štátneho rozpočtu v orgánoch miestnej a regionálnej samosprávy, v inštitúciách štátnej správy a v subjektoch s majetkovou účasťou štátu. Korupčné a klientelistické postupy sa zistili pri rozhodovaní o poskytovaní peňazí z európskych fondov a pri poskytovaní dotácií zo štátneho rozpočtu. "SIS monitorovala činnosť niektorých silných finančných investičných skupín, ktoré zohrávajú významnú úlohu v hospodárstve SR, so zameraním na netransparentné aktivity poškodzujúce hospodárske záujmy SR," píše sa v správe. O podozrení z korupčných praktík, ktoré súviseli s manipuláciami tendrov na výstavbu a modernizáciu dopravnej infraštruktúry, služba informovala svojich príjemcov, teda prezidenta, vládu a Národnú radu SR. O podozreniach z trestnej činnosti informuje aj políciu a prokuratúru. Podľa správy SIS poukázala aj na korupciu a zmanipulovanie súťaže na rekonštrukciu budovy štátnej inštitúcie.

Riešili aj podvody na daniach

Korupčné aktivity boli podľa SIS zaznamenané aj v orgánoch daňovej správy pri podvodoch na dani z príjmov a DPH a tiež v orgánoch colnej správy v súvislosti s podvodmi na spotrebných daniach z minerálnych olejov a tabakových výrobkov a daňovými podvodmi pri dovoze tovaru. Pokračovalo poškodzovanie hospodárskych záujmov SR v spoločnostiach s majetkovou účasťou štátu a samospráv. "Príjemcovia boli upozornení na korupčné a lobistické aktivity záujmových skupín a osôb, ktoré boli spojené s ovplyvňovaním verejného obstarávania v týchto spoločnostiach. K ovplyvňovaniu dochádzalo úmyselnými zásahmi do procesu verejného obstarávania a obchádzaním verejných súťaží," píše sa v správe. Manipulácia verejných súťaží sa týka najmä energetických a teplárenských spoločností. Netransparentné hospodárenie sa zistilo aj v distribučných a vodárenských spoločnostiach a v spoločnostiach, ktoré využívajú dopravnú infraštruktúru. Opäť sa objavovali nevýhodné kontrakty so spriaznenými spoločnosťami na dodávky dreva a pri predaji majetku štátneho podniku, informuje v správe pre verejnosť SIS.

SIS podľa zverejnenej správy upozornila na daňové podvody súvisiace s uplatňovaním neoprávnených daňových odpočtov DPH, krátením daní z príjmov a podvodmi so spotrebnými daňami. Na daňových podvodoch sa podieľali aj predstavitelia daňových a colných orgánov. Informovala príjemcov o aktivitách daňových subjektov, ktoré si na základe fiktívnych obchodov neoprávnene uplatňovali nadmerný odpočet DPH a znižovali základ dane z príjmu.

SIS v roku 2011 podala 531 žiadostí o použitie informačno-technických prostriedkov (ITP), pričom sudcovia súhlasili so všetkými, okrem jednej. Jedna žiadosť sa "z technických príčin" nezrealizovala. Z realizovaných 529 použití ITP bolo k 31. decembru minulého roka z hľadiska dosiahnutia zákonom uznaného účelu a cieľa vyhodnotených 339 prípadov. Zákonom uznaný účel a cieľ bol dosiahnutý pri 299 použitiach ITP, pri ostatných z vyhodnotených prípadov nebol. "V priebehu roka 2011 nedošlo zo strany SIS k žiadnemu prípadu nezákonného použitia informačno-technických prostriedkov," píše sa v odtajnenej správe.