Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Slovensko

Študentské výmenné programy za 30 rokov ovplyvnili 10 miliónov mladých

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dano Veselský

S rozpočtom vo výške 2,8 miliardy eur, čo je o desať percent viac ako v roku 2017, bol rok 2018 opäť rekordným.

Brusel 28. januára (TASR) - Za posledné tri desaťročia malo viac ako desať miliónov mladých Európanov zážitky, ktoré mnohým z nich zmenili život. Vyplýva to z výročnej správy o programe Erasmus+ za rok 2018, ktorú v utorok zverejnila Európska komisia (EK).

Podpredseda EK pre podporu európskeho spôsobu života Margaritis Schinas v tejto súvislosti pripomenul, že medzinárodné aktivity v oblastiach vzdelávania, mládeže a športu sú pre ľudí v celej Európe možnosťou, ako sa angažovať, vymieňať si skúsenosti a učiť sa. "Erasmus+ je skvelým príkladom spoločného úspechu, ale nemali by sme ostať iba pri tom. Chceme viac účastníkov, väčšiu mobilitu, väčšiu rozmanitosť a viac príležitostí," uviedol v správe pre médiá.

Eurokomisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová v utorok na otvorení podujatia venovaného novému programu Erasmus+ v Bruseli zdôraznila, že tento program sa stal pre mladšie generácie "vstupnou bránou do Európy" a do sveta. Podľa jej slov ide o jeden z najvýraznejších úspechov EÚ, lebo zjednocuje ľudí na celom kontinente, vytvára pocit spolupatričnosti a solidarity, zvyšuje kvalifikácie a zlepšuje vyhliadky jeho účastníkov.

S rozpočtom vo výške 2,8 miliardy eur, čo je o desať percent viac ako v roku 2017, bol rok 2018 opäť rekordným. Bolo v ňom financovaných viac ako 23.500 projektov a celkovo sa podporila mobilita vyše 850.000 študentov, učňov, učiteľov a ľudí pracujúcich s mládežou. Do partnerských krajín na celom svete vycestovalo takmer desať percent zo 470.000 študentov, stážistov a zamestnancov vysokých škôl, ktorí dostali grant v akademickom roku 2017/2018.

Okrem vysokoškolských študentov a zamestnancov sa z programu Erasmus+ podporilo 40.000 učiteľov a zamestnancov škôl, 148.000 študentov odborného vzdelávania a prípravy, 8400 pracovníkov v oblasti vzdelávania dospelých a 155.000 mladých ľudí a pracovníkov s mládežou.

Z programu bolo financovaných aj 199 športových projektov, z ktorých 118 realizovali miestne športové organizácie. Program Erasmus+ podporuje tiež každoročný Európsky týždeň športu, ktorý zaznamenal obrovský úspech s viac ako 50.000 podujatiami v celej Európe.

Program Erasmus+ patrí spolu so svojimi predchodcami medzi najúspešnejšie programy EÚ. Od roku 1987 ponúkajú tieto programy mladým ľuďom príležitosti získať nové skúsenosti formou zahraničných pobytov. Súčasný program Erasmus+ (2014 – 2020) má rozpočet 14,7 miliardy eur a umožňuje 3,7 percenta mladých ľudí v EÚ študovať, absolvovať odbornú prípravu, získať pracovné skúsenosti a vykonávať dobrovoľnícku činnosť v zahraničí. Okruh účastníckych krajín programu sa rozšíril z 11 v roku 1987 na súčasných 34 (28 členských štátov EÚ plus Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko). Program je otvorený aj pre partnerské krajiny z iných častí sveta.

Komisia v máji 2018 predložila návrh nového ambiciózneho programu Erasmus, ktorým sa má jeho rozpočet v rámci budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027 zdvojnásobiť na 30 miliárd eur. Cieľom je zabezpečiť, aby bol tento program ešte inkluzívnejší, dostupnejší pre ľudí s rôznym zázemím a mal širší medzinárodný rozmer.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)