Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Slovensko

Súdna rada začala voľbu predsedu Najvyššieho súdu SR

Na snímke predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková počas vypočúvania kandidátov na post predsedu Najvyššieho súdu SR 25. novembra 2019 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Možnosť navrhnúť kandidátov využil člen Súdnej rady Branislav Jablonka, ktorý nominoval Šikutu. Šiškovú navrhla na pozíciu bývalá predsedníčka NS SR Daniela Švecová.

Bratislava 25. novembra (TASR) – Súdna rada v zložení 15 členov začala 10. zasadnutím voľbu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. O predsednícke kreslo sa uchádzajú Alena Šišková a Ján Šikuta.

O predsedovi budú rozhodovať členovia Súdnej rady v tajnej voľbe. Voľbe bude predchádzať verejná časť zasadnutia, na ktorej jednotliví kandidáti vo vylosovanom poradí odprezentujú a uvedú svoje predstavy o ich pôsobení vo funkcii predsedu NS SR.

Možnosť navrhnúť kandidátov využil člen Súdnej rady Branislav Jablonka, ktorý nominoval Šikutu. Šiškovú navrhla na pozíciu bývalá predsedníčka NS SR Daniela Švecová.

Kandidátov na predsedu NS SR môžu Súdnej rade navrhnúť člen rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov NS, sudca NS a minister spravodlivosti. Predsedom NS SR sa môže stať len jeho sudca.

V prvej voľbe predsedu NS SR, ktorá sa konala v septembri, sa nepodarilo zvoliť žiadneho kandidáta.

A.Šišková: Justícia sa stala predmetom útoku médií


Na snímke kandidátka na post predsedu Najvyššieho súdu SR Alena Šišková v Bratislave 25. novembra 2019.
Foto: TASR - Martin Baumann

Justícia sa stala predmetom útoku médií. Myslí si to sudkyňa a kandidátka na post predsedníčky Najvyššieho súdu (NS) SR Alena Šišková. Uviedla to počas svojho vypočúvania na Súdnej rade SR. Šišková je sudkyňa trestnoprávneho kolégia, ktorú navrhla ako kandidátku bývalá predsedníčka NS SR Daniela Švecová.

„Justícia sa stala predmetom útoku médií pod vplyvom individuálneho zlyhania,“ povedala Šišková na začiatku svojho vypočúvania. Tá sa podľa medializovaných informácií spomína aj v Threeme Mariana K., ktorý sa na ňu pýtal v súvislosti s trestným stíhaním Jozefa M., známeho z kauzy nebankovky BMG Invest. Šišková sedela v senáte, ktorý prerušil trestné stíhanie pre jeho zdravotný stav. Taktiež sedela v senáte, ktorý zobral Mariana K. do väzby pre kauzu televíznych zmeniek. Články o nej chce riešiť aj právnymi krokmi.

Podľa Šiškovej nie je správne, že médiá prinášajú online spravodajstvo z verejných zasadnutí. Môže to podľa nej informovať svedkov a ostatných obžalovaných, ako majú pred súdom vypovedať.

Jej víziou v prípade zvolenia je aj dopracovať zákon o Najvyššom súde SR, tak ako ho majú aj okolité krajiny. Osobitný dôraz chce klásť na zvyšovanie odbornej úrovne sudcov aj v rámci využívania inštitútu dočasného pridelenia. Na NS SR sa jej v súčasnosti nepáči, že rieši veci, ktoré naň podľa nej nepatria - ako napríklad trovy konania.

J. Šikuta:Prioritou Najvyššieho súdu sú personálne otázky, s médiami nemá problém


Kandidát na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta považuje za prioritu NS SR personálne otázky. S médiami a komunikáciou s nimi nemá problém. Sudcov z Threemy by na odchod nevyzýval, podľa neho na nich výzvy nefungujú.

Za najväčší problém súčasného NS SR považuje Šikuta personálne otázky. Súd je podľa neho poddimenzovaný. Za prioritu by považoval zvolenie riaditeľa Kancelárie NS SR, ktorý je preňho manažérom, posilnil by aj status asistentov.

„Médiá sú strážny pes demokracie. Keby mnoho vecí nepriniesli médiá, tak by sa ich verejnosť ani nedozvedela,“ uviedol na margo médií, ktoré vo svojej výpovedi kritizovala jeho protikandidátka Alena Šišková.

K odôvodneniam súdnych rozhodnutí uviedol, že by mali byť dostatočné natoľko, aby k nim sudca nemal čo dodávať. Problém preňho nastáva, keď rozhodnutie nespĺňa všetky náležitosti a potom vznikajú otázky. „Ak sa také niečo stane, tak by nemalo podľa mňa nič brániť tomu sudcovi, aby to vysvetlil,“ spresnil.

Na otázku ohľadom výziev sudcov z Threemy Mariana K., aby odišli, uviedol, že výzvu nepodpísal aj preto, lebo výzvy nepovažuje za účinné. "Ak je pravda, že niečo také urobil, je veľmi malá pravdepodobnosť, že si vstúpi do svedomia,“ uviedol na margo sudcov, s ktorými mal Marian K. komunikovať, alebo boli predmetom jeho komunikácie.