Slovensko

Súkromná Dôvera vyhlásila exekučnú amnestiu pre svojich dlžníkov

TASR, 7. septembra 2017 10:11, aktualizované 7. septembra 17:48

Amnestia sa týka exekúcií, ktoré zdravotná poisťovňa podala na vymáhanie do 31. decembra 2015, a pri ktorých je zostatok dlhu viac ako 100 eur.

Ilustračné foto. Foto: ZP Dôvera
Bratislava 7. septembra (TASR) - Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera vyhlasuje exekučnú amnestiu pre dlžníkov na zdravotnom poistení. Spúšťa ju dnešným dňom. Ak do 31. decembra tohto roka zaplatia polovicu istiny vymáhanej v exekúcii, poisťovňa ju zastaví, zaplatí exekútorovi trovy exekúcie a zvyšok dlhu nebude ďalej vymáhať.

"Netreba žiadať o amnestiu, stačí ak dlžník zaplatí 50 percent istiny," povedala dnes na tlačovej konferencii v Bratislave finančná riaditeľka Dôvery Miroslava Tomašeková. Výzva platí pre individuálnych platiteľov aj zamestnávateľov.

Amnestia sa týka exekúcií, ktoré zdravotná poisťovňa podala na vymáhanie do 31. decembra 2015, a pri ktorých je zostatok dlhu viac ako 100 eur. Amnestiu môže využiť 54.000 dlžníkov s viac ako 180.000 exekúciami vo výške 72 miliónov eur. "Všetky takto získané peniaze použijeme na úhradu zdravotnej starostlivosti," povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

"Dlžník sa po úhrade uvedenej sumy nemusí viac o nič starať, celú komunikáciu na seba preberáme my," doplnila Tomašeková. Poistenec potom dostane doklad od súdu o zastavení exekúcie, a ak nemá iné dlhy na zdravotnom poistení, opäť má nárok na úhradu všetkej zdravotnej starostlivosti vrátane plánovaných zákrokov v nemocnici či kúpeľnej liečby.

Akú sumu majú dlžníci zaplatiť Dôvere, aby sa na nich vzťahovala amnestia, sa dozvedia z listu, ktorý im poisťovňa postupne rozosiela s vysvetlením, ako postupovať. Všetky informácie majú tiež dostupné vo svojej Elektronickej pobočke, kde môžu dlh rovno aj zaplatiť. V prípade otázok môžu dlžníci kontaktovať poisťovňu e-mailom na adrese dlhy@dôvera.sk alebo na zákazníckej linke 0850 850 850.

Union zdravotná poisťovňa pripravuje návrh, ako by u nej mohla exekučná amnestia vyzerať. "Následne ho predstavíme verejnosti," uviedla hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) tvrdí, že zatiaľ uprednostňuje iné formy práce s dlžníkmi, ako je exekučná amnestia. "Preventívne sa snažíme predchádzať tomu, aby sa dlžník dostal do exekúcie," povedala hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková. Poisťovňa odpúšťa penále a úroky z omeškania, ak sa s dlžníkom dohodne na splátkovom kalendári. Chce si počkať na pripravovanú exekučnú amnestiu z dielne ministerstva spravodlivosti.

Dôvera vyhlasuje exekučnú amnestiu takmer po roku od úrokovej amnestie. Jej podmienky splnilo 15.000 klientov, dokázali uhradiť dlhy vo výške 3,3 milióna eur, poisťovňa im za to odpustila úroky z omeškania vo výške 1,7 milióna eur. Úrokovú amnestiu tento rok vyhlásila aj súkromná zdravotná poisťovňa Union. Všeobecná zdravotná poisťovňa si neuplatňuje úrok z omeškania, ak klient uhradí nedoplatok, prípadne dohodne splátkový kalendár.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:09

Chcete si zmeniť zdravotnú poisťovňu? Máte na to ešte týždeň
Zmeniť zdravotnú poisťovňu je možné raz ročne, vždy najneskôr do konca septembra.

sk
včera 18:32

J. Figeľ: Spravodlivosť pre obete islamistov je dôležitá
Bezpečnostná rada OSN schválila rezolúciu o vyšetrovaní vojnových zločinov v Iraku. Podľa osobitného vyslanca EÚ J. Figeľa je to dôležitý krok aj pre náboženské a etnické menšiny.

sk
včera 18:15

V Banskej Bystrici pribudli 15. a 16. kameň pred domami obetí nacistov
Pred domom na Hornej ulici 51 bol uložený kameň na pamiatku Viliama Salnera, Pred vilou na Hornej ulici 55 bol zase uložený kameň architektovi Alexandrovi Skuteckému. audio

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac