Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. máj 2024Meniny má Galina
< sekcia Slovensko

Úsmev ako dar pomáha mladým z detských domovov pripraviť sa na život

Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR/Daniel Veselský

Konferencia sa konala začiatkom decembra v Nimnici a bola vyvrcholením celoročného projektu vzdelávania mladých dospelých.

Bratislava 17. decembra (TASR) – Každoročne opúšťa detské domovy približne 500 mladých dospelých, ktorí potrebujú pomoc a poradenstvo. Upozornila na to Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar. Ide najmä o hľadanie práce, ubytovania, poskytnutie sociálneho poradenstva či pracovnej asistencie.

Aj z tohto dôvodu Úsmev ako dar spolu s Ústredím práce sociálnych vecí a rodiny a ďalšími organizáciami zorganizovali konferenciu Príprava mladých dospelých na samostatný život.

Konferencia sa konala začiatkom decembra v Nimnici a bola vyvrcholením celoročného projektu vzdelávania mladých dospelých. "Hlavným cieľom konferencie bolo vytvorenie platformy na panelovú diskusiu, kde prebehla výmena skúseností medzi súčasnými 'domovákmi', bývalými 'domovákmi' a sociálnymi pracovníkmi, ktorí sa venujú tejto cieľovej skupine. Odborní pracovníci pracujúci v centrách pre deti a rodiny (CDR) dostali spätnú väzbu od samotných 'domovákov', ale aj od sociálnych pracovníkov z útulkov, ako vylepšiť plán prípravy na samostatnosť mladých dospelých," uviedol predseda Úsmevu ako dar Jozef Mikloško.

V detských domovoch vyrastá podľa Mikloška okolo 4700 detí, ktorých priemerný vek je deväť rokov. Vlani bolo okolo 1300 detí vyňatých z vlastnej rodiny, pričom dosahovali vek šesť rokov. Podľa Mikloška narastá počet rodičov, ktorí neprotestujú pri vynímaní detí z rodín. "Podľa našich výskumov sa 35 percent rodičov nechcelo o deti postarať, 14 percent sa nemohlo o deti postarať a až 51 percent sa o svoje deti nevedelo postarať. Znepokojuje nás aj fakt, že narastá rezignácia rodičov, pri vynímaní detí z rodín protestuje len 22 percent rodičov. Napriek všetkému by sa viac ako 56 percent detí mohlo vrátiť do svojich vlastných rodín, ak by s ich rodinami niekto systematicky pracoval," skonštatoval.

Úsmev ako dar vykonáva terénnu sociálnu prácu, posilňuje systémovú svojpomoc širokých rodín, pripravuje a sprevádza náhradných rodičov, buduje centrá pre obnovu rodiny a zariadenia núdzového bývania či domy na polceste pre mladých bez rodinného zázemia.