Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Slovensko

Vláda Roberta Fica získala dôveru, podporilo ju 82 poslancov

Foto: TASR/Vladimír Benko

Za Programové vyhlásenie vlády, a teda aj za dôveru kabinetu, hlasovalo 82 členov snemovne zo 145 prítomných.

Bratislava 15. mája (TASR) - Vláda Roberta Fica (Smer-SD) sa môže plnohodnotne pustiť do práce. Kabinet dnes podľa očakávania splnil ústavnú podmienku, keď na pôde Národnej rady SR získal dôveru poslancov. Za Programové vyhlásenie vlády, a teda aj za dôveru kabinetu, hlasovalo 82 členov snemovne zo 145 prítomných. Potrebných bolo minimálne 76 hlasov.

Za vládny program zahlasovali všetci prítomní poslanci vládneho Smeru-SD, okrem Viliama Holevu, ktorý nehlasoval. Neskôr sa vyjadril, že mu zlyhalo hlasovacie zariadenie. Štefan Hreha (Smer-SD) v rokovacej sále chýbal. Vládny program podporila aj Mária Ritomská (OĽaNO), bola tak jedinou z opozície, ktorá sa vyjadrila kladne. Zvyšok opozície hlasoval buď proti alebo sa poslanci zdržali.

Ficov kabinet si pre výkon svojho štvorročného mandátu stanovil desať kľúčových úloh. Prvou je zmiernením dosahov krízy posilniť istoty ľudí, nasleduje konsolidácia verejných financií tak, aby deficit verejných financií bol v roku 2013 pod troma percentami HDP. V prioritách sú aj podpora hospodárskeho rastu a cenovej stability, zníženie vysokej nezamestnanosti mladých ľudí a systematické riešenie problému dlhodobej, najmä regionálnej nezamestnanosti, zvýšenie vymožiteľnosti práva a systematická likvidácia korupcie na všetkých stupňoch spoločnosti i konsolidácia verejného zdravotníctva s dôrazom na jeho finančnú stabilizáciu.

Vláda do prioritných úloh zaradila aj posilnenie spoluzodpovednosti za plnenie strategických cieľov EÚ a zároveň presadzovanie oprávnených záujmov SR v únii, efektívne využitie prostriedkov z fondov EÚ na modernizáciu a rozvoj štátu a spoločnosti, posilnenie hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti spoločnosti, založenie dlhodobých tendencií pre hospodársky, sociálny, environmentálny a vedecko-technický rozvoj Slovenska a pre zlepšenie kvality života. Napokon kabinet chce byť vládou otvorenou všetkým vrstvám slovenskej spoločnosti aj prostredníctvom vytvorenej Rady solidarity a rozvoja za účasti partnerov sociálneho dialógu.

Tu bude player


Vláda Roberta Fica (Smer-SD) sa môže plnohodnotne pustiť do práce. Kabinet dnes podľa očakávania splnil ústavnú podmienku, keď na pôde Národnej rady SR získal dôveru poslancov. Za Programové vyhlásenie vlády, a teda aj za dôveru kabinetu, hlasovalo 82 členov snemovne zo 145 prítomných. Potrebných bolo minimálne 76 hlasov.

TASR prináša v tejto súvislosti chronológiu schvaľovania programových vyhlásení slovenských vlád od roku 1995.


21. januára 1995 - NR SR schválila Programové vyhlásenie vlády Vladimíra Mečiara. Parlament prijal program kabinetu uznesením, o ktorom hlasovalo 139 prítomných členov zákonodarného zboru. Za prijatie hlasovalo 83 poslancov, proti bolo 44, hlasovania sa zdržalo 11 poslancov a jeden nehlasoval.

2. decembra 1998 - NR SR na svojej schôdzi schválila Programové vyhlásenie vlády SR a vyslovila kabinetu na čele s predsedom Mikulášom Dzurindom dôveru. Prezentovalo sa 125 poslancov, za hlasovalo 77, proti 41, traja sa hlasovania zdržali a štyria nehlasovali.

14. novembra 2002 - Národná rada SR schválila programové vyhlásenie druhej vlády Mikuláša Dzurindu SR. Na hlasovaní sa zúčastnilo 141 poslancov, dôveru vládnemu kabinetu deklarovalo 78 a 63 hlasovalo proti programu vlády.

4. augusta 2006 - Národná rada SR schválila Programové vyhlásenie vlády Roberta Fica. Uznesenie podporilo 80 poslancov zo 135 zákonodarcov, proti bolo 55 poslancov.

10. augusta 2010 - Poslanci Národnej rady SR schválili Programové vyhlásenie vlády SR, čím zároveň vyslovili dôveru kabinetu Ivety Radičovej. Vládny program podporilo 79 zákonodarcov zo 145 prítomných.



Vládny program je programom stability, dialógu a ochrany ľudí, tvrdí premiér Robert Fico


Národnou radou SR podporený vládny program je programom stability, sociálneho dialógu a ochrany ľudí. "Ľudí, ktorí sa ťažko môžu chrániť pred dopadmi krízy," vysvetlil na dnešnom brífingu s poďakovaním za podporu poslancom premiér Robert Fico (Smer-SD).

Vysvetlil, že teraz po vyslovení dôvery vláda začne predkladať opatrenia smerujúce k ozdraveniu verejných financií. Slovensko by totiž malo dosiahnuť v roku 2013 deficit 3 % HDP. "Opatrenia budeme pripravovať formou širokého sociálneho dialógu," pripomenul s tým, že pre tento účel v najbližších dňoch vznikne Rada solidarity a rozvoja.

Ficov kabinet dnes dostal dôveru parlamentu a spolu 82 poslancov tak zahlasovalo za dôveru a vládny program. Potrebných bolo minimálne 76 hlasov. Za program zahlasovali všetci prítomní poslanci vládneho Smeru-SD, okrem Viliama Holevu a Štefana Hreha.

Tu bude player


Holeva nehlasoval. Neskôr sa vyjadril, že mu zlyhalo hlasovacie zariadenie, Hreha v rokovacej sále pléna chýbal. "V normálnom živote sa tomu hovorí nováčikovská daň. Takéto omyly sa stávajú, možno preto je dobré mať pohodlnú väčšinu v parlamente," konštatoval premiér.

Vládny program podporila aj Mária Ritomská (OĽaNO), bola tak jedinou z opozície, ktorá sa vyjadrila kladne. Zvyšok opozície hlasoval buď proti, alebo sa poslanci zdržali. Fico podotkol, že práve nováčikovskou chybou bude možno Ritomská zdôvodňovať jej kladné zahlasovanie.