< sekcia Slovensko

V Bratislavskom kraji bolo od začiatku roka päť prípadov žltačky

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Očakáva sa, že k utlmeniu žltačky, na ktorú vlani v Bratislavskom kraji ochorelo 244 ľudí, by mohlo dôjsť koncom februára.

Bratislava 17. januára (TASR) - V Bratislavskom kraji pribudlo od začiatku roka päť nových prípadov žltačky typu A. Ochoreli traja muži vo veku 35, 38 a 57 rokov a dve ženy vo veku 25 a 43 rokov, informujú bratislavskí regionálni hygienici. Regionálny hygienik Otakar Fitz však už avizoval, že žltačka je na ústupe.

"V posledných šiestich kalendárnych týždňoch roku 2017 a v prvých dvoch kalendárnych týždňoch roku 2018 došlo k poklesu novohlásených prípadov vírusovej hepatitídy typu A," uviedol Fitz. Očakáva sa, že k utlmeniu žltačky, na ktorú vlani v Bratislavskom kraji ochorelo 244 ľudí, by mohlo dôjsť koncom februára.

Pred šírením žltačky typu A sa treba dôkladne chrániť. Na jej vírus možno totiž natrafiť kdekoľvek - v autobuse, na kľučkách dverí, rukovätiach nákupných košíkov či pri podávaní rúk. Najúčinnejšou ochranou je očkovanie. Myslieť by na to mali najmä rizikové skupiny ľudí. Prevenciou je tiež časté a dôkladné umývanie rúk a dodržiavanie zásad osobnej hygieny.

Žltačka typu A sa vlani objavila aj v iných krajoch. V Bratislavskom kraji však počet prípadov výrazne narastal.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.