Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Kanadské hokejistky zdolali USA 6:5 po predĺžení a získali 13. titul

Hokejistky Kanady pózujú so zlatými medailami a trofejou po výhre vo finálovom zápase USA - Kanada na MS v hokeji žien v americkom meste Utica v nedeľu 14. apríla 2024. Foto: TASR/AP

Kanaďanky oplatili svojim súperkám vlaňajšiu prehru, keď ich Američanky zdolali na domácej pôde v Toronte 6:3 a získali svoj desiaty titul.

Utica 15. apríla (TASR) - Kanadské hokejistky zvíťazili vo finále majstrovstiev sveta v Utice nad domácimi hráčkami USA 6:5 po predĺžení a získali rekordný trinásty titul v histórii. O ich triumfe rozhodla v 66. minúte v presilovej hre Danielle Serdachnyová.

Zápas bol veľmi vyrovnaný a ani jeden tím si nedokázal vypracovať viac ako jednogólové vedenie. Do záverečnej desaťminútovky išli Američanky s tesným náskokom 4:3, no Emily Clarková vyrovnala a v 53. minúte upravila na 5:4 svojím druhým gólom v stretnutí kanadská kapitánka Marie-Philip Poulinová. Američanky však opäť dokázali vyrovnať, keď päť minút pred koncom riadneho času skórovala obrankyňa Caroline Harveyová. Tá istá hráčka mohla rozhodnúť v tretej minúte predĺženia, ale jej pokus chytila brankárka Kanady Ann-Renee Desbiensová. Následne prišlo zlé striedanie domácich hokejistiek a presilovku využila dve sekundy pred jej koncom Serdachnyová.

Majstrovstvá sveta sa na budúci rok uskutočnia v Českých Budějoviciach.
Hokejistky Kanady stoja počas hymny po výhre vo finálovom zápase USA - Kanada na MS v hokeji žien v americkom meste Utica v nedeľu 14. apríla 2024.

finále:

USA - Kanada 5:6 pp (1:1, 2:2, 2:2 - 0:1)

Góly: 9. Edwardsová (Heiseová), 31. Kellerová (Bilková, Murphyová), 37. Carpenterová (Schofieldová, Curlová), 49. Knightová (Harveyová, Edwardsová), 55. Harveyová (Edenová, Scamurrová) - 7. Ambroseová, 24. J. Goslingová (Bourbonnaisová), 39. Poulinová, 51. Clarková (Staceyová), 53. Poulinová (Fastová), 66. Serdachnyová (Ambroseová, Desbiensová). Rozhodovali: Lieffersová (Kan.), Tassoniová (USA) - Clarkeová (Kan.), Hájková (ČR), vylúčené: 2:3, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 4142 divákov.

USA: Frankelová - Kellerová, Harmonová, Harveyová, Barnesová, Guildayová, Winnová - Schofieldová, Carpenterová, Knightová - Bilková, Janeckeová, Murphyová - Edwardsová, Heiseová, Simmsová - Scamurrová, Panneková, Edenová - Curlová, Dunneová

Kanada: Desbiensová - Larocqueová, Fastová, Sheltonová, Ambroseová, N. Goslingová, Bellová, Bourbonnaisová - Fillierová, Poulinová, Jennerová - Maltaisová, Nurseová, Spoonerová - Clarková, Turnbullová, Staceyová - J. Goslingová, O'Neillová, Serdachnyová - Rattrayová