Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica

Stoch spečatil triumf v Svetovom pohári

Poľský skokan Kamil Stoch. Foto: TASR/AP

Vlani skončil trojnásobný olympijský víťaz na druhej priečke za Rakúšanom Stefanom Kraftom.

Vikersund 18. marca (TASR) - Poľský skokan na lyžiach Kamil Stoch získal druhýkrát v kariére veľký glóbus za celkový triumf vo Svetovom pohári. V predstihu si ho zabezpečil v nedeľňajších letoch v nórskom Vikersunde. Na mostíku HS240 obsadil šieste miesto, prvé tri priečky patrili Nórom v poradí Robert Johansson, Andreas Stjernen a Daniel Andre Tande.

Stoch sa už tešil z prvenstva v prestížnom seriáli v sezóne 2013/2014. Vlani skončil trojnásobný olympijský víťaz na druhej priečke za Rakúšanom Stefanom Kraftom. Okrem toho Poliak triumfoval aj v desaťdňovej sérii Raw-Air-Tour, za čo získal špeciálnu prémiu 60.000 eur.

Po prvom kole patrilo Stochovi ôsme miesto za let dlhý 223 metrov, v druhom pridal 237 a posunul sa o dve priečky dopredu. Jeho konkurent v boji o celkové prvenstvo Nemec Richard Freitag skončil až za ním na ôsmej pozícii a tak sa Poliak tešil z glóbusu už pred budúcotýždňovým podujatím SP v Planici.

"Bol to boj do posledného skoku, ale sústredil som sa iba na seba. Neurobil som nič viac, iba čo viem. Dôležité bolo pre mňa udržať si koncentráciu. Som veľmi šťastný a pyšný, že som vyhral Svetový pohár a že som dokázal udržať výkonnosť dlhodobo na vysokej úrovni. Ďakujem kolegom z reprezentácie i celému tímu, pretože vďaka nim som to dokázal," povedal pre poľské médiá Stoch.

V nedeľu potvrdili dominanciu v letoch na lyžiach Nóri, ktorí obsadili prvé tri pozície. Johansson v druhom kole úspešne zaútočil na vedúceho Stjernena a za výkony 232 a 246 metrov získal spolu 444,3 bodu.
"Bol to pre mňa skvelý víkend a som rád, že som vyhral práve tu vo Vikersunde," povedal do kamier Europsortu Johansson. Jeho kolega z reprezentačného tímu Stjernen (239 a 235 m) skončil druhý, Tande potvrdil tretie miesto z prvého kola.

Lety na lyžiach vo Vikersunde - nedeľa: 1. Robert Johansson (Nór.) 444,3 b. (232,0 m/246,0 m), 2. Andreas Stjernen (Nór.) 438,9 (239,0/235,0), 3. Daniel-Andre Tande (Nór.) 436,6 (231,5/243,0), 4. Domen Prevc (Slovin.) 431,3 (229,0/239,5), 5. Stefan Kraft (Rak.) 426,5 (221,5/230,5), 6. Kamil Stoch (Poľ.) 425,6 (223,0/237,0), 7. Markus Eisenbichler (Nem.) 420,8 (232,0/226,5), 8. Richard Freitag (Nem.) 414,6 (219,5/226,0), 9. Johann Andre Forfang (Nór.) 408,3 (224,0/230,0), 10. Noriaki Kasai (Jap.) 396,5 (224,5/216,0)

Celkové poradie v SP: 1. Stoch 1243 b., 2. Freitag 990, 3. Tande 925, 4. Andreas Wellinger (Nem.) 813, 5. Kraft 741, 6. Johansson 740