< sekcia Tipsport Liga

Košice tri kolá pred koncom víťazom základnej časti extraligy

Na snímke hokejista Košíc Richard Jenčík (druhý zľava) sa teší so spoluhráčmi po strelení úvodného gólu v zápase 51. kola hokejovej Tipsport extraligy HC Košice - Dukla Trenčín 25. februára 2014 v Košiciach. Foto: TASR/Milan Kapusta

Hokejová Tipsport extraliga pokračovala zápasmi 51. kola.

Košice 25. februára (TASR) - Hostia z Trenčína neprišli do Steel arény iba brániť a od začiatku duelu zamestnávali košickú defenzívu početnými streleckými pokusmi. V úvodnej minúte pálil Komínek, v 6. minúte boli počas presilovej hry blízko ku gólu obrancovia Čerešnák s Novajovským, košický gólman však podržal svoj tím. Domáci tím pohrozil v polovici prvej dvadsaťminútovky strelou Štrbáka. O minútu neskôr zachytil rozohrávku súpera Bartoš, naservíroval puk na hokejku Jenčíka a ten otvoril skóre duelu - 1:0. V 15. minúte mohol v početnej výhode o jedného hráča zvýšiť vedenie domácich Klouček, o dve minúty neskôr mal vyrovnávajúci gól na hokejke Toman, puk z jeho hokejky opečiatkoval iba konštrukciu Staňovej bránky. V závere si ešte domáci vytvorili tlak, ktorý nedokázali korunovať druhým gólom.

Do druhej tretiny vstúpili obidve mužstvá aktívne, dobre korčuľovali, napádali sa vysoko pri rozohrávke a pokúšali o početnú streľbu. "Oceliari" nebezpečne pohrozili v 25. minúte, keď Hrnka poslal puk tesne vedľa trenčianskej bránky. Pri následnom protiútoku sa vyznamenal Staňa. Skóre sa menilo v 32. minúte, domáci obranca Macejko sa po vyhratom buly v útočnej tretine dostal k puku a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 2:0. Už o minútu neskôr sa po chybe súpera dostal do úniku Bartoš, ktorý po peknom blafáku zvýšil na 3:0. K štvrtému gólu bol v 39. minúte blízko Hinďoš, poskakujúci puk na bránkovej čiare však trenčianska defenzíva stihla upratať do bezpečia.

Košičania sa ďalšieho presného zásahu dočkali v 43. minúte, počas presilovej hry 5 proti 4 namieril presne Štrbák - 4:0. V ďalšom priebehu pozorne bránili a nepúšťali Trenčanov do vyložených príležitostí. Po získaní puku okamžite hrozili rýchlymi protiútokmi. Počas presilovej hry domácich Jenčík v 55. minúte najprv tesne minul odkrytú časť trenčianskej bránky a vzápätí nechal vyniknúť Nagya. Čestný úspech hostí zaznamenal v záverečných sekundách hry Macejka. Po zisku troch bodov sa Košičania stali víťazmi základnej časti Tipsport extraligy.

HC Košice - Dukla Trenčín 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Góly: 11. Jenčík, 32. Macejko, 33. Bartoš, 43. Štrbák - 60. Macejka. Rozhodcovia: Bundil, Jonák - Bogdaň, Jobbágy, vylúčení: 4:5, presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, 3337 divákov.

Anton Tomko, tréner HC Košice: "Chýbali nám opory a museli sme siahnuť do juniorky a vzali sme aj jedného dorastenca. Mali sme slabší vstup do zápasu, ale postupom času sme, po strelení druhého gólu sa upokojili a mali hru pod kontrolou. Myslím si, že sme zaslúžene zvíťazili. I mladší hráči, ktorí dostali príležitosť, sa nakoniec chytili a o to väčšiu sme mali radosť. Prvým miestom v základnej časti extraligy sme splnili prvý cieľ."

Milan Staš, tréner Dukly Trenčín: "Z našej strany to bol jeden zo slabších zápasov, ktorý sme odohrali vonku. Kritériá splnila iba prvá tretina a postupne sme odchádzali fyzicky a možno i mentálne. Môžem povedať, že sme hrali iba toľko, koľko nám dovolil súper. Domáci zaslúžene zvíťazili."

xxxxx

Barani zvíťazili v Nitre po nájazdoch

Úvodný gól Banskej Bystrice, ktorého autorom bol Michal Hudec (vpravo) v zápase 51. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK Nitra a HC 05 Banská Bystrica 25. februára 2014 v Nitre.
Už v úvodnej minúte stretnutia sa dostal do dobrej streleckej pozície domáci Henrich Ručkay, no trafil iba žŕdku bránky hostí. To sa vypomstilo Nitranom v 7. minúte, keď po strele Lepinea od modrej čiary doklepol Lakosilom vyrazený puk do bránky Nitry Hudec. V 9. minúte mohol vyrovnať Pupák, no v brejku neprekonal Kalembu, ani po následnej strele Chrenka neskončil puk v sieti. V úvode druhej tretiny sa po nevydarenom blafáku Lelkeša dostal k puku Lukáš Novák a do odkrytej bránky vyrovnal. V polovici zápasu trafil domáci Ordzovenský brankára hostí do masky a ten si musel požičať od náhradného brankára Sabola inú. V 37. minúte dostal Heizer prihrávku pred Lakosila, nitrianskeho brankára však nedokázal prekonať.

V 43. minúte musel po Seglovej šanci posúdiť situáciu až videorozhodca, napokon z toho gól nebol. V ďalšom priebehu tretej časti zápasu diváci gól nevideli, a tak nasledovalo predĺženie. Ani v nadstavenom čase brankári nekapitulovali, nasledovali samostatné nájazdy a v nich konečný verdikt stanovil Banskobystričan Konečný.

HK Nitra - HC'05 Banská Bystrica 1:2 pp a sn (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 22. Novák - 7. Hudec, roz. nájazd Konečný. Rozhodovali: Baluška, Novák - Holienka, Valach, vylúčení: 3:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3041 divákov

Karol Kolečáni, asistent trénera Nitry: "Prvá tretina bola vyrovnaná, dostali sme gól a mali sme problémy v zakončení. V druhej tretine sa to zlepšilo, mali sme tlak a podarilo sa nám vyrovnať. V tretej tretine to bolo hore-dole, no gól nepadol a hostia nás zdolali v nájazdoch, takže blahoželám."

Miroslav Chudý, asistent trénera Banskej Bystrice: "Nezačali sme zle, dostali sme sa do vedenia a v prvej tretine sme s domácimi držali krok. Vstup do druhej tretiny nám nevyšiel, dostali sme gól, našťastie sme ubránili presilovky domácich. V ďalšom priebehu bola Nitra aktívnejšia, no podarilo sa nám to udržať, išli sme do nájazdov, ktoré sme prvýkrát v tejto sezóne vyhrali."

xxxxxx

Poprad zvíťazil nad Piešťanmi

Pred zápasom medzi Popradom a Piešťanmi slávnostne ocenilo vedenie domáceho klubu dvoch olympionikov vo svojich radoch - Edgarsa Masalskisa a Jurisa Stalsa za príkladné reprezentovanie v ruskom Soči. Samotný zápas tabuľkových susedov a pravdepodobných súperov v blížiacom sa play-off pôsobil v prvej tretine rozháraným dojmom. Počtom zakázaných uvoľnení či postavení mimo hru možno oba kolektívy vytvorili rekord extraligy. Aj keď hosťujúci celok pôsobil nebezpečnejším dojmom najväčšie šance na otvorenie skóre spálili domáci. Najprv vyhorel v dobrej pozícii Stals a v závere tretiny vychytal Paločka famóznym zákrokom brankár Tomek.

V druhom dejstve sa obraz hry zlepšil z oboch strán. Skóre otváral s poslednými sekundami presilovej hry Chylo, keď zaváhanie domácej obrany pri vyhodení puku využil Hamrák, ktorý prihrával pred prázdnu bránku práve osamotenému Chylovi. Presne v polovici zápasu pohotovo dorazil Tomekom vyrazený puk do siete Vaic a bolo vyrovnané. Gól domácich povzbudil, v 36. minúte pokoril Tomeka po druhý raz Takáč. O minútu na to už Poprad viedol o dva góly zásluhou Lapšanského. Necelé dve minúty pred odchodom na druhú prestávku dostali domáci výhodu presilovky o dvoch hráčov, ktorú využili zásluhou obrancu Fabiana - 4:1.

V záverečnej časti hry mali niekoľkonásobnú početnú výhodu hráči oboch táborov. Pekná kombinácia na jeden dotyk sa podarila piešťanským havranom. V 52. minúte nabil Raisovi na strelu z prvej Peško a Masalskis bol prekonaný - 4:2. Zníženie hostí vrátilo späť do hry. Na rozdiel gólu mohol znížiť Hamrák, Melichárekov teč skončil len tesne vedľa. Drámu v Poprade nechcel pripustiť Vaic, keď štyri a pol minúty pred záverečným klaksónom zvýšil na 5:2 pre Poprad. Už o pár sekúnd odpovedali hostia svojim tretím gólom, jeho autorom bol aktívny Hamrák - 5:3. To ešte pod Tatrami nebolo stále všetko. Po faule Peška na Stalsa hrali kamzíci presilovku, v ktorej si sám faulovaný položil na ľad Tomeka a bekhendovým zakončením stanovil konečných 6:3 pre Poprad.

HK Poprad - ŠHK 37 Piešťany 6:3 (0:0, 4:1, 2:2)

Góly: 30. Vaic, 36. Takáč, 37. Lapšanský, 40. Fabian, 56. Vaic, 59. Štals - 27. Chylo, 52. Rais, 57. Hamrák. Rozhodovali: Lokšík –Smrek, Gavalier, vylúčení: 5:5, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, 1191 divákov

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Stále bojujeme o štvrté miesto. Už dlhší čas podriaďujeme prípravu i zápasy na play off. Videli sme veľa gólov a pekných akcií, ale viac som predsa len spokojný s výsledkom. Výhra nás teší, aj naďalej chceme pokračovať v zlepšovaní."

Milan Klement, tréner Piešťan: "Do Popradu sme prišli s tým, že si chceme udržať šesťbodový náskok pred domácimi. Vyzeralo to nádejne. Vedeli sme, že pri rovnosti bodov bude rozhodovať vzájomné skóre. V prípade prehry by nám viac vyhovovala prehra o góly, no prehrali sme napokon 3:6."

xxxxx

Žilina zvíťazila nad Martinom po nájazdoch

Súboj tímov s najhoršou ofenzívou a defenzívou priniesol v úvodnom dejstve len priemerný hokej. Dôležitosť duelu zväzovala hráčom ruky aj nohy. Ako prvý vyskúšal už v 1. minúte hosťujúci Slovák domáceho brankára Martona, ale ďalšie minúty už patrili hokejistom MHC. Tí si vynútili územnú prevahu, často ohrozovali gólmana Peksu, no aj ten si poradil so všetkými pokusmi domácich strelcov a držal si čisté konto. Najväčšiu šancu mal v 14. minúte Klíma po prihrávke Ďatelinku spoza bránky, Peksa bol na mieste. Hostia sa do útoku dostávali len sporadicky, najviac ohrozila Martona strela Klouda v 10. minúte, ktorá sa odrazila od jeho masky.

Góly padali až v druhom dejstve. Najprv Martin využil za 38 sekúnd presilovku pri vylúčení Jarolína premiérovým gólom Suju a ujal sa vedenia. Potom však domáci zabudli ubrániť Drevenáka a ten zblízka o niekoľko desiatok sekúnd neskôr vyrovnal. Vzápätí prišli ďalšie dve početné prevahy domácich, ale pokusy Matejku, Kolenu a Suju zneškodnil výborne chytajúci Peksa. Kapituloval opäť až v 28. minúte po Themárovej strele švihom a Martin opäť viedol - 2:1. Domáci však opäť zabudli na zadné vrátka, v 32. minúte mohol najlepší extraligový kanonier Tomas vyrovnať, ale stroskotal na Martonovi. O dve minúty však bol už skúsený Škovira úspešný a podarilo sa mu vyrovnať. V poslednej minúte druhého dejstva sa mohli dostať hostia prvýkrát do vedenia, ale Marton vychytal ako Kallu, tak aj v následnom pokuse Jarolína.

V tretej tretine to bol boj o každý puk. Domáci vytrvalo dobýjali bránku hostí, ale Peksa bol veľkou oporou. Žilina naopak čakala na svoju príležitosť, ktorá prišla v 51. minúte, ale pri martinských hokejistoch stálo šťastie. Kallovu strelu zastavila ľavá žŕdka. Martin bol aj potom lepší, hostia sa väčšinou len bránili, ale prekonať skvelého Peksu bol pre domácich dlho neriešiteľný problém. 37 sekúnd pred záverečnou sirénou sa to napokon podarilo Važanovi, no "vlci" sa nevzdali, pri hre bez brankára Jarolín vyrovnal a poslal stretnutie do predĺženia. V ňom boli hostia blízko víťazstva už v 61. minúte, Tomas však trafil len spojnicu domácej bránky. O dôležitom triumfe Žiliny a dvoch bodoch pre ňu tak rozhodol Klouda v 64. minúte.

MHC Mountfield Martin - MsHK DOXXbet Žilina 3:4 pp (0:0, 2:2, 1:1 - 0:1)

Góly: 21. Suja, 28. Themár, 60. Važan - 22. Drevenák, 34. Škovira, 60. Jarolín, 64. Klouda. Rozhodovali: Hradil, Husička (obaja ČR) - Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 3:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 2500 divákov

Daniel Babka, tréner Martina: "Takýto zápas sa mi ťažko hodnotí. Takmer celý duel sme boli lepší, mali sme množstvo vyložených šancí, ale tak ako v celej sezóne, ani dnes sme ich nepremenili. O víťazstvo sme prišli v úplnom závere a veľmi nás to mrzí. Kalich horkosti sme vypili až do dna v predĺžení, ktoré už patrilo hosťom a v presilovke rozhodli."

Martin Groma, tréner Žiliny: "Bol to ťažký a náročný zápas. Domáci hrali aktívne, dokázali si vytvoriť veľké šance a dvakrát viedli. Nám sa však dvakrát podarilo vyrovnať. V tretej tretine sa dostali domáci do herného tlaku a v závere aj do vedenia. Vyšla nám hra bez brankára a dosiahli sme vyrovnanie. Predĺženie bolo v našej réžii, strelili sme víťazný gól. Veľkou oporou nám bol brankár Peksa."

xxxxx

Zvolen nestačil na Skalicu

Zvolenčania v predchádzajúcich troch vzájomných zápasoch vždy zvíťazili, no čerstvo prehratých šesť zápasov v jednom rade nepôsobilo dobre. O prelom a vyššiu streleckú efektívnosť sa mali postarať aj nové posily, Slovinci Hebar a Koren, ktorí sa na zvolenskom lade ukázali prvýkrát. V zápase šlo o veľa, Zvolenčania neustále bojujú o účasť v playoff a prehrať so Skalicou si nepripúšťali, aj keď ich súper sa na ľade súperov viezol na trojzápasovej víťaznej vlne. Začiatok bol akoby zo zlého sna pre domácich. V 3. min Stieler tečoval strelu Krejčiříka, v 9. min opäť Stieler dorazil puk za chrbát Šimka a za stavu 0:2 si zobral tréner Šupler oddychový čas. Skaličanom hokej zjavne chutil, neustále hrozili a obarení domáci nevedeli, kde je sever. V 14. min po nahrávke Stielera spoza bránky prekonal Šimka tretíkrát Jankovič a Zvolenčania vyzerali 'na uterák'.

Našťastie pre nich sa v 17. min zmohli po pohotovej strele Hertla na gól a pochopili, že ešte nie je nič stratené. Elán im však veľmi rýchlo vychladol, zabudnutý Kropáč prekonal v 19. min Šimka už štvrtýkrát a gólové hody Skaličanov pokračovali. Po prestávke a možno aj čistení žalúdkov v šatni sa očakával iný Zvolen na ľade. Gól na hokejke mal však v 23. min opäť Stieler a jeho hetriku zabránili len Šimkove betóny. V 27. min sa Stieler predsa len po obkrúžení bránky a šikovnom zasunutí puku hetriku dočkal, obdivuhodne pôsobila aj štatistika tretej formácie hostí, bola na neudržanie a postarala sa dovtedy o všetky góly.

V tretej tretine sa už ťažko mohol niekto domnievať, že dôjde k zázračnému obratu. V 45. min po strele Škvaridla však Podkonický v presilovke znížil a v ďalšej početnej výhode Brabenec v 49. min skresal skóre už len na rozdiel dvoch gólov, aj keď sa zdalo, že po strele Safronova si ho brankár Lipovský vrazil sám do siete. Akékoľvek pochybnosti o víťazstve hostí pohodlnou strelou zmazal v 52. min Trška a od stavu 3:6 sa už zápas dohrával bez väčšieho vzruchu.

HKM Zvolen - HK 36 Skalica 3:6 (1:4, 0:1, 2:1)

Góly: 17. Hertl, 45. Podkonický, 49. Brabenec - 3. a 9. Stieler, 14. Jankovič, 19. Kropáč, 27. Stieler, 52. Trška. Rozhodcovia Stano - Bednár, Snášel, vylúčení 5:5, presilovky 2:0, v oslabení 0:0, 1044 divákov.