< sekcia Trenčiansky kraj

Storočnicu konca vojny si Handlová uctila zreštaurovaním pomníka

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Reštaurátorské práce zrealizoval akademický sochár Dušan Hagara.

Handlová 24. decembra (TASR) – Storočnicu konca prvej svetovej vojny si mesto Handlová uctilo zreštaurovaním pomníka venovaného jej obetiam, ktorý sa nachádza na tamojšom mestskom cintoríne. TASR informovala Jana Oswaldová z oddelenia komunikácie na handlovskom mestskom úrade.

Pomník vyrobili na zákazku z verejnej zbierky obyvateľov vtedajšieho mestečka Handlová a osadili v roku 1923 na centrálne námestie na západnej strane. Zobrazuje zraneného vojaka, ku ktorému sa skláňa druhý vojak. Na tabuľových platniach sú mená všetkých Handlovčanov, ktorí prišli o svoj život na bojiskách prvej svetovej vojny. „Pri prestavbe námestia v rokoch 1955 až 1956 ho z centra mesta odstránili a premiestnili na novootvorený mestský cintorín bez ďalšieho uplatnenia. Pri realizácii prác na novom pamätníku venovanom obetiam baníckeho štrajku bol z iniciatívy autorov umiestnený ako doplnkový objekt na zadnú stranu nového monumentu,“ priblížila Oswaldová.

Reštaurátorské práce zrealizoval akademický sochár Dušan Hagara a spočívali v očistení kamenných aj odlievaných častí pomníka, vyčistení prírodného vápencového kameňa či reštaurovaní bočných nápisových tabúľ. Pomník slávnostne odhalili pre verejnosť začiatkom decembra.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.