< sekcia UNESCO a veda

Svetový deň vedy pre mier a rozvoj umožňuje propagovať význam vedy

Ilustračné foto Foto: TASR/Daniel Veselský

Svetový deň vedy pre mier a rozvoj ponúka vedeckým pracovníkom príležitosť, aby hovorili o význame a potrebe vedeckej činnosti pre praktický život. Vyhlásilo ho UNESCO v roku 2003.

New York/Paríž 10. novembra (TASR) - Svetový deň vedy pre mier a rozvoj, ktorý pripadá na 10. novembra, pripomína mandát a záväzok Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) voči vede. UNESCO pripravuje tento deň od roku 2001.

Ako informovala Organizácia Spojených národov (OSN) na svojej webovej stránke, úloha vedeckých stredísk a múzeí zohráva nezastupiteľnú úlohu pri šírení vedeckých informácií. Uvedené inštitúcie umožňujú verejnosti objavovať a spoznávať tajomstvá nášho sveta individuálne alebo v skupinách. Dané zariadenia umožňujú zlepšiť kvalitu vyučovania aj zmeniť negatívne ponímanie dosahov vedy pre spoločnosť. Mladých študentov má tento deň priťahovať, aby si vybrali vedeckú kariéru a rozvíjali disciplíny o nové formy poznania. Vo svete sa tento deň využíva na organizovanie aktivít súvisiacich s vedeckou činnosťou a jej propagáciou.

Svetový deň vedy pre mier a rozvoj ponúka vedeckým pracovníkom príležitosť, aby hovorili o význame a potrebe vedeckej činnosti pre praktický život. Vyhlásilo ho UNESCO na svojom 31. zasadnutí v roku 2003.

Každoročné slávenie tohto dňa znamená pripomenutie si záväzku z budapeštianskej Svetovej konferencie o vede, ktorú zorganizovala UNESCO v roku 1999. Na konferencii nazvanej "Veda v 21. storočí", na ktorej sa v Budapešti zúčastnilo približne 2000 delegátov zo 150 krajín, Slovensko zastupoval vtedajší minister školstva Milan Ftáčnik.

Vedecká obec na celom svete využíva 10. november na organizovanie podujatí a diskusií, aby upozornila širšiu verejnosť na význam vedy pre spoločnosť a pokúsila sa zmierniť rozdiely medzi ňou a ostatnými členmi spoločnosti.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.