< sekcia UNESCO a veda

Zomrel veliteľ prvého letu raketoplánu Challenger Paul Weitz

Pred vesmírnym raketoplánom Challenger v Kalifornii sedia štyria astronauti, zľava: Story Musgrave, pilot Karol J. Bobko, špecialista misie Donald H. Peterson a veliteľ Paul J. Weitz. Weitz. Foto: TASR/AP

Weitz skonal v pondelok v domove dôchodcov v meste Flagstaff v štáte Arizona. Príčinu smrti nezverejnili.

Flagstaff 24. októbra (TASR) - Vo veku 85 rokov zomrel bývalý astronaut Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Paul Weitz, ktorý velil prvému letu raketoplánu Challenger. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Weitz skonal v pondelok v domove dôchodcov v meste Flagstaff v štáte Arizona. Príčinu smrti nezverejnili.

Podľa údajov NASA Weitz - absolvent Pennsylvánskej štátnej univerzity v odbore letecké inžinierstvo - v roku 1973 pilotoval prvú z posádok v rámci projektu Skylab. V roku 1983, keď mal 51 rokov, velil prvému letu raketoplánu Challenger.

Celkovo počas týchto dvoch letov strávil vo vesmíre 793 hodín. Do dôchodku odišiel v roku 1994 ako zástupca riaditeľa Johnsonovho vesmírneho strediska.

"Meno Paula Weitza bude navždy spojené s raketoplánom Challenger. Bude sa neho spomínať aj za to, ako vzdoroval gravitácii a veku... Dokázal, že 51 je len číslo," reagoval bývalý astronaut Curtis Brown, ktorý bol vo vesmíre šesťkrát.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.