Zahraničie

Patrušev: Zostrelený americký dron bol v iránskom vzdušnom priestore

Po týždňoch eskalujúceho napätia medzi Spojenými štátmi a Iránom a sérii útokov na ropné tankery v Hormuzskom prielive Irán vo štvrtok ráno zostrelil americké bezpilotné prieskumné lietadlo.

Francúzsku hrozí, že nesplní finančné ciele, ak zníži dane

Minister financií Gerald Darmanin pre televíznu stanicu CNews povedal, že vláda sa stále zameriava na zníženie deficitu verejných financií približne na 2 % hrubého domáceho produktu.

Ukrajina pozastavila svoju účasť na zasadnutí Rady Európy

Zelenskyj podľa vlastných slov minulý týždeň hovoril o tejto otázke s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Hasenie lesného požiaru v Brandenbursku komplikuje munícia z vojny

Požiar, ktorý v oblasti severne od mesta Cottbus zasiahol viac než 100 hektárov pôdy, museli začať hasiť zo vzduchu.

Najvyšší čínski a americkí vyjednávači spolu telefonicky rokovali

Čínsky vicepremiér Liu Che, hlavný vyjednávač Pekingu, v pondelok (24. 6.) hovoril s americkým obchodným zástupcom Robertom Lighthizerom a ministrom financií Stevenom Mnuchinom.

Erdogan: Turecko bude pokračovať v nákupe S-400

Spojené štáty dali Turecku ultimátum do 31. júla, aby od nákupu systému S-400 upustilo, v opačnom prípade bude čeliť sankciám.

Žalobca: Policajti v kauze únosu Babiša ml. nespáchali trestný čin

Podľa českého premiéra Andreja Babiša trpí jeho syn schizofréniou. Polícia preveruje, či nebol Babiš mladší na Krym zavlečený proti svojej vôli.

Čína vyzvala USA a Irán na zdržanlivosť

Prezident Trump na margo nových sankcií zdôraznil, že USA nevyhľadávajú konflikt s Iránom a sankcie sa v závislosti od ďalších krokov Teheránu môžu skončiť už zajtra - alebo môžu trvať roky.

V Maďarsku odsúdili muža, u ktorého našli arzenál zbraní a streliva

Väčšina zbraní bola uložená v trezore, avšak jednu funkčnú pušku a jeden takisto funkčný revolver mal zavesené na stene izby.

Česká polícia zasahovala v úrade stredočeskej hajtmanky

Detektívi začali preverovať zmluvy, za ktoré Stredočeský kraj externým pracovníkom celkovo päť miliónov korún. Policajti podľa zistenia Seznamu práve uskutočnili zásah v Zborovskej ulici v Prahe.

Maďarská analytička: Na summite EÚ v nedeľu sa môžu uplatniť záujmy V4

Halkóová pripomenula, že Webera odmietajú mnohí aj v Nemecku- až 37 percent nemeckých občanov ho striktne odmieta a 21 percent by neboli radi, keby Weber bol predsedom Európskej komisie.

Albánsky prezident odsúdil plány volieb bez účasti opozície

Meta varoval, že ak sa v nedeľu v Albánsku uskutočnia voľby bez účasti opozície, môže sa stať, že nedôjde k otvoreniu prístupových rokovaní o členstve Albánska v EÚ.

Pre pád rozostavanej budovy v Kambodži s 28 mŕtvymi obvinili 5 Číňanov

Kambodžana, Vietnamca a piatich Číňanov obžalovali z neúmyselného zabitia a sprisahania po tom, ako v sobotu skoro ráno v sutinách budovy zomrelo 28 ľudí a ďalších 26 utrpelo zranenia.

Rúhání: Biely dom trpí slabomyseľnosťou

Rúháního vyjadrenia prišli deň po tom, čo Trumpova administratíva uvalila sankcie na Chameneího a jeho najbližších spolupracovníkov.

Odštartovala raketa Falcon Heavy s 24 družicami

Raketa Falcon Heavy odštartovala z vesmírneho strediska NASA o 02.30 h miestneho času (08.30 h SELČ). Išlo o celkovo tretí štart rakety Falcon Heavy.

Pri študentských protestoch v Hondurase utrpeli zranenia piati ľudia

Stovky študentov Národnej honduraskej univerzity protestovali v pondelok proti prezidentovi Juanovi Orlandovi Hernándezovi a žiadali jeho odstúpenie.

Bolton: Spojené štáty sú stále ochotné rokovať s Iránom

Boltonovo vyjadrenie zaznelo po vyhlásení iránskeho ministerstva zahraničných vecí, že najnovšie americké sankcie natrvalo uzavreli cestu k diplomatickému riešeniu sporov s Washingtonom.

Na hraniciach medzi USA a Mexikom zomreli kvôli horúčavám migranti

Medzi nájdenými mŕtvymi je aj žena s tromi deťmi. Americká pohraničná hliadka ich lokalizovala v nedeľu neďaleko rieky Rio Grande v južnom Texase.

Gruzínci napriek ústupkom vlády v protestoch pokračujú

Pod tlakom protestov strana Gruzínsky sen v pondelok oznámila, že parlamentné voľby v roku 2020 by mali prebiehať na základe proporčného volebného systému a bez stanovenej hranice zvoliteľnosti.