Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. máj 2024Meniny má Monika
< sekcia Zahraničie

Britský regulátor preveruje lieky na chudnutie pre vedľajšie účinky

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Ozempic dánskeho výrobcu Novo Nordisk obsahuje aktívnu zložku semaglutid a v Británii je schválený na liečbu cukrovky 2. typu. Ako "zázračný" prostriedok na chudnutie ho obľubujú aj iní ľudia.

Londýn 28. júla (TASR) - Spojené kráľovstvo prehodnocuje predpisovanie liekov na zníženie telesnej hmotnosti pre diabetikov Ozempic a Saxenda, pretože niektorí pacienti hlásili samovražedné alebo sebapoškodzujúce úmysly. Agentúra pre reguláciu liekov a zdravotníckych produktov (MHRA) preto preskúma bezpečnostné údaje o triede liekov známych ako agonisty receptorov GLP-1. TASR informuje podľa správy Sky News.

Ozempic dánskeho výrobcu Novo Nordisk obsahuje aktívnu zložku semaglutid a v Británii je schválený na liečbu cukrovky 2. typu. Ako "zázračný" prostriedok na chudnutie ho obľubujú aj iní ľudia. Liek Saxenda obsahuje účinnú látku liraglutid. Ako liek na chudnutie ho MHRA schválila v roku 2021, ale ešte nebol uvedený na trh v Spojenom kráľovstve.

"Starostlivo zvážime všetky dostupné dôkazy a podľa potreby oznámime pacientom a zdravotníckym pracovníkom akékoľvek ďalšie rady," povedala Alison Cave, šéfka bezpečnosti MHRA.

Podobné opatrenie začala aj EÚ po oznámení islandského zdravotného regulátora, že preveruje tri prípady, keď pacienti užívajúci tieto lieky uvažovali o samovražde alebo sebapoškodzovaní.

Lieky známe ako agonisty receptorov GLP-1 boli pôvodne vyvinuté na liečbu cukrovky 2. typu. Pomáhajú napodobňovať črevný hormón, ktorý potláča chuť do jedla a podporuje pocit plnosti. V ich prípade sa však hovorí aj o riziku rakoviny štítnej žľazy.

Britská MHRA dostala päť hlásení o podozreniach na nežiaduce liekové reakcie spojené so "samovražedným a sebapoškodzujúcim" správaním u pacientov, ktorí od roku 2020 užívali Ozempic alebo Wegovy a 12 podobných správ v prípade Saxendy. MHRA však uviedla, že objavenie sa takýchto príznakov nie je dôkazom príčinnej súvislosti s užívaním týchto liekov.