< sekcia Zahraničie

Bývalý primátor venezuelskej metropoly ušiel do Španielska

Na snímke bývalý starosta Caracasu a jeden z vodcov protivládnych protestov vo Venezuele Antonio Ledezma. Foto: TASR/AP

Antonio Ledezma bol jedným z vodcov protivládnych protestov, ktoré sa vo Venezuele odohrali v roku 2014 a ktoré viedli k uväzneniu ďalších známych opozičných politikov.

Caracas 18. novembra (TASR) - Bývalý primátor venezuelskej metropoly Caracas a jeden z lídrov opozície Antonio Ledezma, ktorý ušiel z domáceho väzenia a v piatok vstúpil na územie Kolumbie, pricestoval v sobotu do Španielska. Informovala o tom agentúra Reuters.

"V Španielsku sa dnes cítim slobodný," vyhlásil Ledezma (62) na madridskom letisku Barajas, kde ho privítali jeho stúpenci, ako aj manželka s dvoma dcérami. Ledezmova rodina dorazila do Španielska už skôr.

Ledezma v piatok po prekročení kolumbijskej hranice novinárom povedal, že prenikol cez 29 policajných a armádnych stanovíšť počas svojho tajného úteku. O svojom pláne sa nezmienil ani svojej rodine. "Žiadam svoju ženu a dcéry, aby to pochopili. Dlhé hodiny trpeli úzkosťou, keďže nevedeli, kde som," dodal.

"Vitajte na slobode!" privítal Ledezmu prostredníctvom internetovej sociálnej siete bývalý kolumbijský prezident Andrés Pastrana, ktorý má blízko k venezuelskej opozícii.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro dal Ledezmovi prezývku "upír". "Obyvatelia Madridu by sa mali mať v noci na pozore, upír prichádza do Madridu," reagoval na situáciu Maduro, ktorého citoval Reuters.

Podľa agentúry AP je táto kauza veľmi nepríjemná pre venezuelské bezpečnostné zložky, ktoré mali na starosti dohľad nad Ledezmom, jedným z najprominentnejších vodcov venezuelskej opozície.

Kolumbijský imigračný úrad vo svojom vyhlásení v piatok informoval, že Ledezma vstúpil na územie Kolumbie legálne, po moste Simona Bolívara, ktorý oddeľuje obe krajiny.

Ledezma bol z funkcie primátora Caracasu odvolaný v roku 2015. Následne ho vzali do väzby a obvinili zo snáh o zosadenie prezidenta Nicolása Madura. Po niekoľkých mesiacoch strávených vo vyšetrovacej väzbe Ledezmovi nariadili domáce väzenie.

Ledezma bol jedným z vodcov protivládnych protestov, ktoré sa vo Venezuele odohrali v roku 2014 a ktoré viedli k uväzneniu ďalších známych opozičných politikov vrátane Leopolda Lópeza, ktorý je naďalej v domácom väzení.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.