< sekcia Zahraničie

Dánskeho vynálezcu Madsena obvinili zo zavraždenia novinárky v ponorke

Na archívnej snímke z 30. apríla 2008 vynálezca Peter Madsen stojí vo vnútri ponorky. Foto: TASR/AP

Vyšetrovatelia nedokázali určiť, ako Wallová prišla o život, mohla však byť usmrtená podrezaním hrdla alebo uškrtením, informovala agentúra DPA.

Štokholm 16. januára (TASR) - Dánska prokuratúra obvinila v utorok tamojšieho vynálezcu Petra Madsena z vraždy, ktorej obeťou mala byť švédska novinárka Kim Wallová, keď sa s ním vlani v auguste vydala na plavbu ponorkou. Vyšetrovatelia podľa oznámenia nedokázali určiť, ako Wallová prišla o život, mohla však byť usmrtená "podrezaním hrdla alebo uškrtením", informovala agentúra DPA.

Voči Madsenovi, ktorý je už päť mesiacov vo vyšetrovacej väzbe, vzniesli už dávnejšie predbežné obvinenia zo zabitia a zneuctenia ľudských pozostatkov. Druhé z týchto obvinení prokuratúra v utorok potvrdila, keďže Wallovej telo sa našlo rozštvrtené.

Na archívnej snímke z 28. decembra 2015 portrét švédskej novinárky Kim Wallovej v Trelleborgu.
Foto: TASR/AP


Vynálezca popiera, že by novinárku v ponorke zabil, priznal však, že jej telo vyhodil do mora. Vo svojich výpovediach najprv uvádzal, že Wallovú vysadil na malom ostrove, následne hovoril o nehode, pri ktorej pasažierke spadol na hlavu poklop, a nakoniec prišiel s verziou, že išlo o otravu oxidom uhoľnatým.

Wallovú naposledy videli vlani 10. augusta, ako v Kodani nastupovala do Madsenovej podomácky vyrobenej ponorky, ktorá sa následne potopila, čo podľa vyšetrovateľov mohlo byť dôsledkom úmyselného konania. Telo novinárky v nej nenašli, po viac ako desiatich dňoch však vylovili z mora pri dánskom pobreží jej trup, od ktorého boli úmyselne oddelené hlava a končatiny. Neskôr sa podarilo nájsť i ďalšie časti tela, na ktorom sa našlo 15 bodných rán.

Kodanský súd určil ešte v októbri termín začiatku procesu s Madsenom na 8. marca 2018.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.