Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Zahraničie

Väčšina lokalít na kúpanie v Európe spĺňala vlani normy, tvrdí Brusel

Ilustračná snímka. Foto: TASR – Henrich Mišovič

Európska komisia v piatok zverejnila výročnú správu o vode na kúpanie podľa hodnotenia, ktoré zostavila Európska environmentálna agentúra (EEA).

Brusel 9. júna (TASR) - Väčšina lokalít s vodou na kúpanie v Európe spĺňala v roku 2022 najprísnejšie normy Európskej únie o kvalite vody. Označenie "vynikajúce" dostalo aj 19 z 32 kúpacích lokalít na Slovensku, informuje spravodajca TASR.

Európska komisia v piatok zverejnila výročnú správu o vode na kúpanie podľa hodnotenia, ktoré zostavila Európska environmentálna agentúra (EEA).

Slovensko pri hodnotení 32 kúpacích lokalít v 19 prípadoch dostalo známku "vynikajúce", deväť kúpalísk malo dobrú kvalitu, jedno dostatočnú, tri kúpacie lokality neboli preskúmané.

Komisia upozornila, že kvalita vody v pobrežných oblastiach, ktoré tvoria dve tretiny z celkového počtu miest určených na kúpanie, je všeobecne lepšia ako vo vnútrozemských riekach a jazerách. Vnútrozemské vody sú náchylnejšie na krátkodobé znečistenie spôsobené silnými letnými dažďami alebo suchom, najmä v lete.

V roku 2022 bolo 88,9 percenta pobrežných lokalít EÚ určených na kúpanie klasifikovaných ako lokality vynikajúcej kvality. Takúto známku malo 79,3 percenta vnútrozemských lokalít.

Vynikajúci štandard kvality spĺňalo vlani 95 percent vôd na kúpanie na Cypre, v Rakúsku, Grécku a Chorvátsku. Na Malte, v Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a Luxembursku spĺňali všetky hodnotené vody na kúpanie aspoň minimálny štandard dostatočnej kvality.

Od prijatia smernice o vode určenej na kúpanie v roku 2006 podiel "vynikajúcich" lokalít vzrástol. V posledných rokoch sa ustálil na úrovni 85 – 89 percent v prípade pobrežných vôd a 77 – 81 percent v prípade vnútrozemských vôd určených na kúpanie. Vlani spĺňalo minimálne normy kvality vody 95,9 percenta všetkých vôd na kúpanie v EÚ.

Podiel vôd na kúpanie so zlou kvalitou vody za posledné desaťročie klesol a od roku 2015 je stabilný. V roku 2022 takéto kúpacie oblasti tvorili len 1,5 percenta všetkých vôd určených na kúpanie v EÚ.

Viac ako 1800 európskych vôd na kúpanie (osem percent) sa nachádza v mestách s viac ako 100.000 obyvateľmi, najmä v Grécku, Francúzsku, Taliansku a Španielsku.

Hodnotenie pre správu eurokomisie sa zakladá na monitorovaní 21.973 miest určených na kúpanie v celej Európe, ktoré nahlásili agentúre EEA na sezónu 2022.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)