Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Zahraničie

Europoslanci spustili konanie voči Poľsku, Varšava hovorí o nátlaku

Na archívnej snímke poľská premiérka Beata Szydlová. Foto: TASR/AP

V dôsledku procedúry by Poľsko mohlo eventuálne prísť aj o svoje hlasovacie práva v rámci EÚ.

Štrasburg/Varšava 15. novembra (TASR) - Európsky parlament (EP) schválil v stredu uznesenie, ktorým spustil vlastné konanie voči Poľsku. Stalo sa tak v súvislosti s obavami z oslabenia nezávislosti justície a z porušovania základných európskych hodnôt. Vláda vo Varšave rozhodnutie europoslancov odsúdila ako spolitizované, informovala agentúra AP.

Za príslušné uznesenie EP hlasovalo 438 poslancov, 152 bolo proti a 71 sa zdržalo hlasovania. Hlasovaniu predchádzala emotívna rozprava, v ktorej zazneli ostré vyjadrenia na adresu Bruselu i Varšavy.

Prijatím dokumentu sa spúšťa prvá fáza konania voči poľskej vláde pre možné ohrozenie právneho štátu. V dôsledku procedúry by Poľsko mohlo eventuálne prísť aj o svoje hlasovacie práva v rámci EÚ.

Po rozhodnutí poslancov je ďalší krok na členoch výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. Ten má teraz vypracovať legislatívny dokument, ktorý formálne požiada o aktiváciu mechanizmu na základ článku 7 Lisabonskej zmluvy. Ten sa aktivuje v prípade "vážneho a pretrvávajúceho" porušenia základných princípov EÚ.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí označilo prijatú rezolúciu EP za "politický nástroj na vyvíjanie tlaku na Poľsko". Podľa ministerstva ide o jednostranný dokument, ktorý nevychádza z právnej analýzy, ale z politických zreteľov.

Poľská premiérka Beata Szydlová označila stredajšie dianie v europarlamente súvisiace s Poľskom za škandalózne. Odsúdila predovšetkým vyjadrenia niektorých poľských europoslancov kriticky naladených voči súčasnej vláde vo Varšave. "Politici, ktorí očierňujú vlastnú krajinu na medzinárodnom fóre, nie sú hodní ju zastupovať," vyhlásila podľa agentúry AP Szydlová.

Vlastné právne konanie voči Poľsku už v lete spustila Európska komisia (EK). Vládu vo Varšave pritom varovala, že môže čeliť konaniu podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy, čo by mohlo viesť až k strate hlasovacích práv Poľska v Rade EÚ.

Poľskou vládou navrhovaná reforma najvyšších justičných orgánov podľa EK ohrozuje princípy právneho štátu. Začiatkom novembra komisia vyhlásila, že v spore okolo reformy poľskej justície v súčasnosti nevidí možnosť na dialóg s Varšavou.