Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Zahraničie

Európsky parlament schválil parížsku klimatickú dohodu

Európsky parlament Foto: TASR/AP

V pléne ju podporilo 610 zo 679 prítomných europoslancov. Toto rozhodnutie aktivuje jej celosvetovú platnosť.

Štrasburg 4. októbra (TASR) - Európsky parlament (EP) dnes rafitikoval parížsku klimatickú dohodu. V pléne ju podporilo 610 zo 679 prítomných europoslancov.

Pred hlasovaním dnes v Štrasburgu pred poslancami EP vystúpil generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý ocenil snahu Európskej únie o rýchlu ratifikáciu dohody. Úniu označil za spoločenstvo, ktoré tradične bojuje proti klimatickým zmenám. Schválenie dohody považuje za možnosť prispieť k udržateľnej budúcnosti Zeme.

"Ďakujem za to, že som mohol spolupracovať s Úniou a vďaka za podporu, ktorú ste mne aj OSN vyjadrili v posledných desiatich rokoch. Verím, že EÚ bude ciele OSN – dlhodobo udržateľný rozvoj a mier vo svete – naďalej podporovať," uviedol na záver svojho vystúpenia Pan Ki-mun.

Rozhodnutie EP ratifikovať parížsku dohodu aktivuje jej celosvetovú platnosť



Európska komisia (EK) privítala dnes rozhodnutie Európskeho parlamentu (EP) jasnou väčšinou ratifikovať parížsku klimatickú dohodu OSN v mene Európskej únie. Podľa stanoviska exekutívy EÚ týmto krokom Európska únia zavŕšila politický proces ratifikácie parížskej dohody.

Predseda EK Jean-Claude Juncker, ktorý bol prítomný v pléne europarlamentu v Štrasburgu, vyhlásil, že EÚ dnes premenila svoje klimatické ambície na realitu.

"Parížska dohoda je prvou svojho druhu a bez prispenia Európskej únie by nevznikla. Dnes pokračujeme v nastúpenom smere a znovu sme dokázali, že EÚ spoločne prináša reálne výsledky," uviedol Juncker.

Podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič dodal, že Európsky parlament "vypočul hlas ľudu". Podľa jeho názoru si EÚ už dnes plní svoje záväzky, ktoré jej vyplývajú z parížskej klimatickej dohody, ale jej rýchla ratifikácia vďaka EP umožní začať s jej vykonávaním aj vo zvyšku sveta.

Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
Foto: TASR Michal Svítok


Šefčovič minulý týždeň v Bruseli objasnil, že hlavným bodom nadchádzajúcej klimatickej konferencie v Marrákeši, ktorá sa začne 7. novembra, bude spôsob, ako pristúpiť k implementácii jednotlivých záväzkov vyplývajúcich z parížskej dohody.

Eurokomisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Caňete v tejto súvislosti aj dnes zdôraznil, že "našou spoločnou úlohou je premeniť naše záväzky na konkrétne kroky v praxi". Európa má podľa neho náskok voči iným regiónom sveta, ale EÚ má stratégie a nástroje, aby usmerňovala globálny prechod na čistú energiu a modernizovala ekonomiku.

"Svet je v pohybe a Európa stojí hrdo a sebavedomo na čele úsilia o riešenie klimatických zmien," skonštatoval Caňete.

Parížsku dohodu doteraz ratifikovalo 62 štátov, ktoré sú zodpovedné za takmer 52 percent svetových emisií. Dohoda nadobudne platnosť 30 dní po tom, ako ju ratifikuje aspoň 55 štátov, ktorých podiel na svetových emisiách predstavuje spolu aspoň 55 percent.

V okamihu ratifikácie zo strany EÚ a uložením listín dôjde k prekročeniu tejto 55-percentnej hranice, čím sa aktivuje platnosť parížskej dohody.

Parížska dohoda bola prijatá 12. decembra 2015 ako výsledok medzinárodného úsilia vyvíjaného od roku 2011. Dohoda bola výsledkom konsenzu 196 strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy. Jej cieľom je obmedziť rast globálnej teploty do konca storočia na maximálne dva stupne Celzia v porovnaní s predindustrálnym obdobím.