Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Zahraničie

Napriek nezhodám medzi Ruskom a USA sa G8 snažia o kompromis o Sýrii

Barack Obama a Vladimír Putin na rokovaní G8. Foto: TASR/AP

Agentúra Reuters napísala, že keď Obama a Putin po dvoch hodinách rokovaní predstúpili pred novinárov, bolo na nich zjavné napätie.

Enniskillen 18. júna (TASR) - Lídri najväčších ekonomických mocností počas summitu G8 v severoírskom Lough Erne deklarovali svoju oddanosť hľadaniu politického riešenia občianskej vojny v Sýrii, aj keď prezidenti USA a Ruska - Barack Obama a Vladimir Putin - majú diametrálne odlišný názor, pokiaľ ide o stranu konfliktu, ktorej poskytnúť vojenskú podporu.

Pred tým, ako dnes skupina ôsmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta vydá spoločné vyhlásenie o Sýrii, Spojené štáty aj naďalej trvajú na nedávnom Obamovom rozhodnutí vyzbrojiť povstalcov, kým Rusko neustúpilo od predaja zbraní do režimu prezidenta Bašára Asada, pripomína agentúra AP.

"Naše pozície sa úplne nezhodujú, ale sme jednotní v spoločnom zámere ukončiť násilnosti, zastaviť nárast počtu obetí v Sýrii, vyriešiť problém mierovou cestou, vrátane ženevských rokovaní," uviedol Putin.

"Dohodli sme sa posunúť vpred mierové rokovania a povzbudiť obe strany, aby zasadli k rokovaciemu stolu; zorganizovať rokovania v Ženeve," spresnil Putin.

Obama priznal rozdielnosť názorov na riešenie problému v Sýrii, ale zdôraznil spoločný záujem znížiť násilie a dosiahnuť bezpečné uchovanie chemických zbraní a záruky, že ich žiadna zo strán nebude používať ani šíriť. Dodal, že Putin i on inštruovali svoje tímy, aby pracovali na príprave konferencie o Sýrii v Ženeve.

Agentúra Reuters napísala, že keď Obama a Putin po dvoch hodinách rokovaní predstúpili pred novinárov, bolo na nich zjavné napätie. Aj preto sa zrejme Obama snažil uvoľniť atmosféru, keď zaviedol reč na šport: priznal, že kým on je v basketbale čoraz slabší, Putin v džude dosahuje čoraz lepšie výsledky. "Obaja sme sa zhodli na tom, že s vekom sa čoraz horšie vysporiadavame so záťažou." Putin na to lakonicky odpovedal, že Obama sa ho tvrdením, že slabne, snaží obmäkčiť.

Napriek tomu, že hlavnou témou pondelkového rokovania bola ambiciózna dohoda o voľnom obchode, ktorá by mala zabezpečiť tisíce nových miest a hospodársky rast v eurozóne, téma Sýrie na rokovaniach dominovala.

Britský premiér David Cameron ako hostiteľ summitu vyjadril nádej, že G8 dosiahne konsenzus, pokiaľ ide o špecifické záležitosti, napríklad humanitárnu pomoc pre Sýriu.

"Uvedomujeme si, že s Putinom nenájdeme spoločnú reč, pokiaľ ide o dodávky zbraní, chemické zbrane a vzťahy so sýrskym režimom. To, čo treba urobiť, je pohnúť sa smerom k politickému riešeniu (konfliktu) prostredníctvom konferencie v Ženeve," uviedol francúzsky prezident Francois Hollande po separátnych rokovaniach s Putinom.

Rovnaký názor vyjadrila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Kanadský premiér Stephen Harper však zašiel ďalej, keď vyhlásil, že Putin v Sýrii podporuje "hrdlorezov".

Putin zasa označil povstalcov v Sýrii za kanibalov, ktorí sa neštítia jesť ľudské mäso a varoval pred následkami, keď sa týmto ľuďom dostanú do rúk zbrane poskytnuté západnými spojencami.

Samotný Asad vstúpil do tohto sporu vyhlásením, že Európa "zaplatí vysokú cenu" za to, ak povstalcom dodá zbrane. "Teroristi získajú skúsenosti v boji a vrátia sa s extrémistickými ideológiami," upozornil Asad v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung on Tuesday.

V súvislosti s nedávnymi vojenskými úspechmi, ktoré dosiahla Asadova armáda za pomoci príslušníkov libanonského šiitského hnutia Hizballáh, sa Spojené štáty minulý týždeň rozhodli pre poskytnutie vojenskej pomoci povstalcom. V dodávke budú automatické zbrane, ľahké mínomety a reaktívne granáty.