Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Zahraničie

Predpokladaní separatisti opäť uniesli v Kamerune desiatky školákov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Už začiatkom novembra uniesli separatisti 79 študentov z kresťanskej školy na severozápade Kamerunu, po niekoľkých dňoch však všetkých prepustili.

Yaoundé 21. novembra (TASR) - Približne 25-30 ľudí vrátane desiatok školákov, riaditeľa školy a učiteľa vzali v utorok na západe Kamerunu do zajatia neznámi únoscovia, o ktorých sa predpokladá, že patria k separatistom bojujúcim za osamostatnenie anglickojazyčnej menšiny. Ide o už o druhý takýto prípad v Kamerune od začiatku novembra, informovala tlačová agentúra DPA.

Terčom únosu bola tentoraz škola vyššieho stupňa v meste Kumba. Hoci boli brány areálu zatvorené, páchatelia sa dostali dovnútra prelezením múrov, uviedla predstaviteľka kamerunského ministerstva informácií Ebane Kome Slesorová. Dodala, že niektorým školákom sa podarilo uniknúť a presný počet unesených bude známy až po tom, ako rodičia nahlásia zmiznutie svojich detí.

Už začiatkom novembra uniesli separatisti 79 študentov z kresťanskej školy na severozápade Kamerunu, po niekoľkých dňoch však všetkých prepustili.

Podľa DPA môžu byť únosy súčasťou stratégie separatistov, snažiacich sa rozpútať chaos v anglickojazyčných oblastiach. Mnohí z nich odmietajú štátny systém vzdelávania a vyčítajú školám, že prispievajú k oslabovaniu menšinového jazyka a kultúry.

Kamerun, bývalú francúzsku kolóniu v západnej Afrike, sužujú nepokoje odvtedy, ako dve hlavné anglickojazyčné oblasti - Severozápadný a Juhozápadný región - vyjadrili v roku 2016 želanie oddeliť sa od zvyšku krajiny a vytvoriť nový štát s názvom Ambazónia. Kamerunčania hovoriaci po anglicky sa dlhodobo sťažujú, že vláda s nimi zaobchádza ako s občanmi druhej kategórie, čo sa prejavuje aj vo financovaní.

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International konštatovala tento rok stupňovanie násilia v anglofónnych regiónoch, ktorého súčasťou je zabíjanie bez rozlišovania či masové vysídľovanie.