< sekcia Zahraničie

Obyvateľov Havaja vystrašil falošný raketový poplach

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V hromadnej správe o raketovom útoku sa uvádzalo, že varovanie nebolo vydané v rámci cvičenia a obyvatelia by sa mali ukryť.

Honolulu 14. januára (TASR) - Guvernér amerického štátu Havaj sa ospravedlnil tamojším obyvateľom za "bolesť a zmätok", ktoré im spôsobilo v sobotu varovanie pred útokom balistickou raketou. Ukázalo sa totiž, že varovné správy boli rozoslané používateľom mobilných telefónov omylom, keď niektorý z príslušných pracovníkov "stlačil nesprávne tlačidlo".

Guvernér David Ige niekoľko hodín po tomto incidente prisľúbil na tlačovej konferencii, že spôsob testovania varovného systému bude prehodnotený, aby sa podobný falošný poplach nemohol zopakovať. Ige, ako aj predstaviteľ havajského úradu civilnej ochrany Vern Miyagi zároveň uviedli, že v budúcnosti nebude možné, aby sa takejto chyby dopustila jediná osoba.

Sobotňajší poplach na Havaji vyvolal v tomto ostrovnom štáte paniku, pričom ľudia opúšťali svoje autá na diaľnici a pripravovali sa na útek zo svojich príbytkov, kým neprišlo po viac ako polhodine oznámenie, že ich v skutočnosti nijaká raketa neohrozuje.

Americký štát Havaj v decembri po prvý raz od skončenia studenej vojny vykonal skúšku systému varovania pred jadrovým útokom. Príčinou tohto kroku boli obavy z agresie Severnej Kórey.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.