Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 16. máj 2024Meniny má Svetozár
< sekcia Zahraničie

SR víta zverejnenie správy o zodpovednosti Sýrie za chemický útok

Experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pracujú v nemocnici v tureckom meste Adana 5. apríla 2017. Výsledky pitiev troch obetí utorkového leteckého útoku v provincii Idlib na severozápade Sýrie potvrdili, že tieto osoby boli vystavené účinku chemických zbraní. Foto: TASR/AP

Od vypuknutia ozbrojeného konfliktu v Sýrii pred deviatimi rokmi tam zomrelo už vyše 380.000 ľudí.

Bratislava/Haag/Damask 9. apríla (TASR) – Slovenská republika víta zverejnenie prvej správy Vyšetrovacieho a identifikačného tímu (IIT) Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), podľa ktorej sú za vykonanie útokov chemickými zbraňami v Sýrii v marci 2017 zodpovedné ozbrojené sily Sýrskej arabskej republiky. Agentúru TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Rezort diplomacie uviedol, že SR odsudzuje tieto útoky a potvrdzuje svoju principiálnu pozíciu, že použitie chemických zbraní kýmkoľvek, kdekoľvek a za akýchkoľvek okolností je neprípustné a v rozpore s medzinárodným právom.

"Slovenská republika vyjadruje svoju plnú podporu a dôveru v profesionálnu a nestrannú prácu OPCW - vrátane činnosti IIT, ktorého návrh na vytvorenie v roku 2018 kosponzorovala. Zároveň odsudzujeme snahy spochybňovať činnosť a zdiskreditovať zistenia OPCW," uviedol tlačový odbor.

Správa IIT OPCW podľa tlačového odboru MZVaEZ SR konštatuje, že v dňoch 24., 25. a 30. marca 2017 zhodili sýrske armádne lietadlá letecké bomby naplnené sarinom a chlórom na južnú časť mesta Latamna vrátane budovy nemocnice.

OPCW tvrdí, že "existujú opodstatnené dôvody veriť, že vykonávatelia chemického útoku v roku 2017 v meste Latamna použili sarin a chlór ako chemickú zbraň, pričom išlo o jednotlivých príslušníkov sýrskych vzdušných síl (SAF)".

Ide o prvý prípad, čo táto medzinárodná inštitúcia explicitne obvinila Sýriu z útokov chemickými zbraňami, pričom vyhlásila, že sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada v roku 2017 trikrát použili bojové látky sarin a chlór.

Od vypuknutia ozbrojeného konfliktu v Sýrii pred deviatimi rokmi tam zomrelo už vyše 380.000 ľudí. Na prímerí sa v Moskve dohodli prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. Prímerie zastavilo začiatkom marca po troch mesiacoch ofenzívu sýrskej armády a jej spojencov na pozície protivládnych povstalcov.