Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Sobotka: Debata s Junckerom bola otvorená

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker (uprostred) pózuje s lídrami krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v sídle Európskej únie 18. októbra 2017 v Bruseli. Zľava český premiér Bohuslav Sobotka, maďarský premiér Viktor Orbán, slovenský premiér Robert Fico a poľská premiérka Beata Szydlová. Foto: TASR/AP

Sobotka privítal skutočnosť, že krajiny V4 na stretnutí s Junckerom vystupovali veľmi súdržne a konzistentne a bolo vidieť, že táto štvorica krajín dokáže vystupovať spoločne a solidárne.

Brusel 19. októbra (TASR) - Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) mali možnosť počas stredajšej pracovnej večere s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom hovoriť otvorene a vecne argumentovať. Uviedol vo štvrtok ráno český premiér Bohuslav Sobotka.

Slovenský premiér Robert Fico o výsledkoch rozhovorov lídrov V4 s Junckerom médiá neinformoval.

Český premiér na tlačovej konferencii pripomenul, že pracovná večera sa konala z iniciatívy šéfa exekutívy EÚ, ktorý pozval lídrov V4, aby spolu podrobnejšie hovorili o niektorých témach, ktoré budú aj predmetom dvojdňového summitu EÚ (19.-20.10.) v Bruseli.

"Diskutovali sme o témach, ktoré sa týkajú migrácie, fungovania jednotného trhu, hovorili sme o Schengene a ako by mal fungovať a aj o iniciatívach, ktoré sa týkajú reformy EÚ a posilnenia v oblasti obrany," spresnil Sobotka.

Sobotka privítal skutočnosť, že krajiny V4 na stretnutí s Junckerom vystupovali "veľmi súdržne a konzistentne" a bolo vidieť, že táto štvorica krajín dokáže vystupovať spoločne a solidárne.

Premiér ČR vyvrátil podozrenia, že by Juncker dával týmto krajinám nejaké usmernenia. Pracovnú večeru opísal ako dialóg, ktorý nadviazal na predošlú schôdzku lídrov V4 s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom v Bratislave.

"Treba to vnímať aj ako prípravu na rokovania o budúcnosti Európy, ktoré nás všetkých čakajú," povedal Sobotka.

Týka sa to napríklad debát o smernici o vysielaných pracovníkoch, kde už na budúci týždeň bude Rada EÚ hľadať konsenzus. V tomto zaujali krajiny V4 podľa Sobotku voči Junckerovi spoločnú pozíciu, hlavne pri potrebe ochraňovať záujmy ich dopravcov a prepravcov pôsobiacich v krajinách západnej Európy.

Sobotka v závere konštatoval, že nikdy nie je neskoro na stretnutia na takejto úrovni a na takýto intenzívny dialóg, aj keď prerokovávané témy sú staršieho dáta, lebo eurokomisia má vplyv na mnoho záležitostí, ktoré sú pre Európu dôležité. Juncker podľa jeho slov garantoval, že exekutíva EÚ sa správa a bude sa správať nestranne vo všetkých sporoch medzi členskými krajinami a pri vynucovaní pravidiel európskej legislatívy.