Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Zahraničie

Svetoví lídri gratulujú Obamovi k znovuzvoleniu za prezidenta USA

Foto: TASR/AP

Blahoželania pre Obamu - či už prostredníctvom siete Twitter alebo formou oficiálnych vyhlásení - prichádzajú od predstaviteľov mnohých krajín.

Londýn 7. novembra (TASR) - Britský premiér David Cameron dnes prostredníctvom sociálnej siete zablahoželal Barackovi Obamovi k znovozvoleniu do úradu prezidenta Spojených štátov.

"Úprimne blahoželám môjmu priateľovi Barackovi Obamovi. Teším sa na ďalšiu spoluprácu," napísal Cameron v sieti Twitter.

Radosť nad znovuzvolením Obamu v tweete vyjadril aj stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. "Som šťastný, že Barack Obama bol znovuzvolený," napísal.

Radosť nad Obamovým znovuzvolením vyjadril aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Uviedol, že vzťahy medzi Európou a Severnou Amerikou, založené pred 60 rokmi na spoločných hodnotách, zostávajú pevné a dôležité pre zachovanie trvalého mieru euro-atlantickom priestore.

Obamovi medzi prvými politikmi blahoželal aj belgický premiér Elio Di Rupo.

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu sa pripojil k politikom, ktorí Obamovi blahoželajú k víťazstvu. S uspokojením konštatoval, že strategické partnerstvo medzi oboma štátmi je silnejšie ako kedykoľvek predtým. Netanjahu avizoval, že bude spolupracovať s Obamom, aby chránil záujmy, ktoré sú životne dôležité pre bezpečnosť občanov Izraela.

Palestínska samospráva dnes v súvislosti s Obamovým znovuzvolením vyjadrila nádej, že počas jeho druhého funkčného obdobia sa skončí izraelsko-palestínsky konflikt.

"Dúfame, že jeho druhé funkčné obdobie bude obdobím mieru, stability a demokracie, počas ktorého sa začne uplatňovať rozhodnutie o existencii dvoch štátov a Izrael ustúpi na hranice z roku 1967," uviedol vo vyhlásení pre palestínsky rozhlas hlavný palestínsky vyjednávač Saíb Irikát.

Zároveň dodal, že Palestínčania sa držia svojho cieľa dosiahnuť uznanie za nečlenský štát na pôde OSN aj napriek nesúhlasu USA a Izraela.

Irán reagoval chladne na znovuzvolenie Obamu
Irán dnes reagoval chladne na znovuzvolenie Baracka Obamu za amerického prezidenta. Šéf iránskeho súdnictva odsúdil za "zločinné" americké sankcie a naznačil, že americký prezident by nemal očakávať rýchlo nové rokovania s Teheránom.

"Po všetkom tomto nátlaku a zločinoch proti ľudu Iránu, vzťahy s Amerikou nie sú možné zo dňa na deň a Američania by si nemali myslieť, že môžu požadovať od nášho národa výkupné za to, že prídu k rokovaciemu stolu," citovala Sádika Larídžáního tlačová agentúra IRNA.

Objavili sa úvahy, či sa USA, ktoré nemali diplomatické vzťahy s Iránom po tri desaťročia, v prípade, že Obama získa druhý mandát, nepokúsia o priame rokovania. Obama chce zaraziť iránsky jadrový program, o ktorom je presvedčený, že má vojenský cieľ, napriek tomu, že to Irán popiera.

Larídžání pripomenul sklamanie Teheránu po tom, ako sa Obama v roku 2008 ujal úradu: "Pred štyrmi rokmi, Obama .... oznámil, že ponúkne Iránu spoluprácu,.. Ale sledoval inú cestu a uvalil bezprecedentné sankcie a je prirodzené, že Iránci takéto zločiny nikdy nezabudnú."

Iní iránski predstavitelia za zatiaľ k výsledku amerických prezidentských volieb nevyjadrili.

India dnes prostredníctvom vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí zablahoželala Obamovi k znovuzvoleniu a vyjadrila nádej v prehĺbenie vzťahov medzi oboma štátmi počas nasledujúceho druhého funkčného obdobia. Obamovi gratuloval aj indický prezident Pranáb Mukherdží a premiér Manmóhan Singh. Obaja zdôraznili, že Spojené štáty i India sa hlásia k rovnakým demokratickým hodnotám, vláde zákona a pluralite.


Barroso a Van Rompuy zablahoželali Obamovi k víťazstvu vo voľbách

Foto: TASR/AP
Obaja najvyšší predstavitelia Európskej únie, José Manuel Barroso aj Herman Van Rompuy, dnes ráno v spoločnom stanovisku zablahoželali Barackovi Obamovi k získaniu ďalšieho štvorročného mandátu vo funkcii prezidenta Spojených štátov amerických.

"Je pre nás potešením zablahoželať prezidentovi Obamovi k jeho znovuzvoleniu za prezidenta Spojených štátov. Spojené štáty sú pre Európsku úniu kľúčovým strategickým partnerom a tešíme sa na pokračovanie našej úzkej spolupráce," uviedli v spoločnom dokumente predseda Európskej komisie Barroso a predseda Európskej rady Van Rompuy.

Obaja lídri EÚ zdôraznili, že budúca spolupráca medzi EÚ a Spojenými štátmi bude v podstate znamenať čelenie veľkým svetovým výzvam, vrátane svetovej bezpečnosti a posilňovania ekonomiky.

Z hľadiska budúcich spoločných hospodárskych záujmov medzi Európou a Amerikou prioritou podľa Barrosa a Van Rompuya bude vytváranie nových pracovných príležitostí.

"EÚ bude pokračovať v spolupráci s prezidentom Obamom na otváraní neporovnateľného potenciálu, ktorý sľubujú transatlantické obchodné vzťahy," zdôraznili obaja lídri EÚ.


Schulz: To, čo spája EÚ a Spojené štáty, je silnejšie než to, čo ich rozdeľuje

Šéf Európskeho parlamentu Martin Schultz
Foto: TASR/AP
Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz bol prvým z popredných štátnikov EÚ, ktorý dnes v skorých ranných hodinách zablahoželal americkému prezidentovi Barackovi Obamovi k znovuzvoleniu do funkcie.

"To, čo spája Európsku úniu a Spojené štáty, je silnejšie než to, čo nás rozdeľuje," uviedol v tejto súvislosti predseda EP na sociálnej sieti Twitter.

Podľa agentúry DPA Schulzovo vyjadrenie možno chápať v kontexte americko-európskych sporov o uhlíkové emisie a nátlaku USA na EÚ, aby vyriešila svoju ekonomickú krízu.

"V mene Európskeho parlamentu chcem zablahoželať Barackovi Obamovi k znovuzvoleniu do funkcie. Európsky parlament sa teší na prehlbovanie silných transatlantických vzťahov s prezidentom Obamom," uviedol Schulz vo svojom oficiálnom stanovisku. Zároveň spresnil, že EÚ a Spojené štáty sú najbližšími spojencami na svete.

Blahoželania pre Obamu - či už prostredníctvom siete Twitter alebo formou oficiálnych vyhlásení - prichádzajú zo strany mnohých predstaviteľov Európskej komisie (EK) a Európskeho parlamentu.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Foto: TASR/Michal Svítok
"Potešilo má znovuzvolenie Baracka Obamu. Politická energia, volebná účasť v USA a sila mandátu, ktorú dávajú prezidentovi, sú obdivuhodné," uviedol podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Blahoželania prostredníctvom siete Twitter zaslali aj komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová a komisárka pre vzdelávanie, šport a mládež Andrulla Vasiliová.


Juncker: Americkí prezidenti majú počas druhého mandátu bližšie k Európe

Jean-Claude Juncker
Foto: TASR/AP
Luxemburský premiér a zároveň predseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker v súvislosti s víťazstvom Baracka Obamu v amerických prezidentských voľbách uviedol, že z hľadiska Európy bolo vždy lepšie spolupracovať s prezidentmi Spojených štátov počas ich druhého mandátu.

Juncker v rozhovore pre internetové vydanie amerického denníka Wall Street Journal dodal, že americkí prezidenti počas výkonu svojho druhého mandátu majú viac času a priestoru pre lepšie prehodnotenie vzťahov so zvyškom sveta.

"Môj osobný názor je, že je vždy ľahšie nadviazať užšie vzťahy s americkým prezidentom, až keď sa ujme svojho druhého mandátu," uviedol Juncker. Ako zdôraznil, je to preto, lebo počas prvého mandátu sa americkí prezidenti sústreďujú hlavne na domáce politické témy.

Juncker, ktorý predsedá skupine ministrov financií z krajín eurozóny, v tejto súvislosti zdôraznil, že hovorí z vlastnej politickej skúsenosti. A dodal, že bývalý americký prezident Bill Clinton bol "oveľa viac naklonený Európe" počas svojho druhého mandátu. Takisto aj bývalý republikánsky šéf Bieleho domu George Bush podľa jeho názoru až po opätovnom zvolení za prezidenta prejavoval "skutočnú vôľu zlepšiť kvalitu americko-európskych vzťahov."


Berlín a Paríž chcú nadviazať a prehĺbiť spoluprácu s Washingtonom

Foto: TASR/AP
Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes vyjadrila presvedčenie, že s americkým prezidentom Barackom Obamom budú po jeho znovuzvolení schopní pokračovať v úzkej spolupráci a pozvala ho na návštevu Nemecka

"Teším sa na pokračovanie v tomto (spolupráci), takže obe naše krajiny môžu pokračovať v práci bok po boku, aby zvládli najdôležitejšie zahraničné a ekonomické výzvy, ktorým čelíme ako priatelia a spojenci," povedala Merkelová.

Kancelárka spomenula blízku a priateľskú spoluprácu počas prebiehajúcej finančnej krízy, udržiavania mieru v Afganistane a úsilia o kontrolu iránskeho jadrového programu.

Foto: TASR/AP
V mene všetkých občanov Francúzska dnes Obamovi k znovuzvoleniu do úradu prezidenta USA zablahoželal aj francúzsky prezident Francois Hollande.

Obamovo potvrdenie vo funkcii je podľa jeho názoru jednoznačnou voľbou v prospech Ameriky otvorenej, solidárnej a plne angažovanej na medzinárodnej scéne a vedomej si výziev súčasnosti, ktorými sú zachovanie mieru vo svete, riešenie ekonomickej krízy a ochrana životného prostredia.

Hollande podčiarkol, že oba štáty sa hlásia k rovnakým hodnotám. Vyjadril presvedčenie, že počas Obamovho druhého funkčného obdobia sa posilnia partnerské vzťahy medzi Francúzskom a USA v záujme "obnovenia ekonomického rastu, zníženia miery nezamestnanosti a riešenia kríz, ktoré nám hrozia, vrátane Blízkeho východu".

Hollande ubezpečil Obamu, že spolupráca ich krajín sa bude aj naďalej rozvíjať na báze dialógu, dôvery a rešpektu, o čo sa chce aj osobne zasadiť.


Maďarská vláda USA považuje naďalej za svojho strategického spojenca

Budapešť
Foto: TASR/Ladislav Vallach
Maďarsko považuje Spojené štáty aj naďalej za svojho strategického spojenca a snaží sa o to, aby dvojstranné vzťahy zostali naďalej silné. V reakcii na znovuzvolenie Baracka Obamu do funkcie prezidenta USA to dnes vyhlásil zástupca štátneho tajomníka úradu maďarskej vlády zodpovedný za zahraničné mediálne vzťahy Ferenc Kumin.

V maďarskom verejnoprávnom rozhlase Kumin povedal, že maďarská vláda aj počas prezidentskej kampane viackrát zdôrazňovala uvedené ciele nezávisle na tom, či vo vedení USA dôjde po voľbách k zmenám.

Podľa jeho slov zrejme nedôjde ani k zmene základného smerovania Spojených štátov - môžu však nastať zmeny na určitých pozíciách, ktoré sú dôležité z pohľadu posudzovania Maďarska. Ako príklad uviedol post šéfa rezortu americkej diplomacie.

Zároveň poznamenal, že i keď je maďarská vláda pravého stredu politickým smerovaním bližšie k republikánom, bolo by chybou v plnej miere posudzovať americké strany podľa systému európskych strán.


Putin víta Obamovo znovuzvolenie; Medvedeva teší, že nezvíťazil Romney

Foto: TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin privítal dnes znovuzvolenie Baracka Obamu do úradu prezidenta Spojených štátov a vyjadril nádej, že to bude mať pozitívny vplyv na vzťahy s USA.

Ako informoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, očakáva sa, že v dohľadnom čase Putin Obamovi zablahoželá aj v telefonickom rozhovore.

Na výsledok volieb prezidenta USA reagoval i ruský premiér Dmitrij Medvedev, ktorý vyjadril radosť nad tým, že nezvíťazil "kandidát, ktorý Rusko považuje za nepriateľa číslo jeden", čím mal na mysli republikána Mitta Romneyho.

Internetový denník Gazeta.ru napísal, že Obama je podľa Medvedeva zrozumiteľný a čitateľný partner.

V podobnom duchu sa vyslovil aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý uviedol, že Moskva je pripravená na spoluprácu s americkou vládou do takej miery, ako si to Washington bude želať.

"Sme pripravení - na báze rovnosti, vzájomnej výhodnosti a vzájomnej úcty - ísť (v spolupráci) tak ďaleko, ako na to bude pripravená americká administratíva".


Rusko víta znovuzvolenie Obamu, navrhuje nový reset vo vzťahoch

Foto: TASR/AP
Znovuzvolenie Baracka Obamu do funkcie prezidenta Spojených štátov privítal dnes aj zahraničný výbor ruskej Štátnej dumy, dolnej komory parlamentu. Informovala o tom dnes agentúra RIA Novosti.

Podpredseda výboru Leonid Kalašnikov označil Obamu za prívrženca nenásilných riešení, preto očakáva, že vo vzťahoch medzi Ruskom a USA nedôjde k stretom, i keď oba štáty budú presadzovať vlastné záujmy a ciele. Kalašnikov podotkol, že zásadnú zmenu smerovania zahraničnej politiky očakával skôr v prípade, že by sa prezidentom USA stal Mitt Romney. Vtedy by sa oba štáty zrejme vrátili k rétorike z čias studenej vojny.

Predseda zahraničného výboru Alexej Puškov sa domnieva, že znovuzvolenie Obamu je dobrou správou pre zahraničie, ale nie pre Spojené štáty, ktorým teraz podľa jeho názoru hrozí prehĺbenie rozkolu.

Podľa predsedu výboru Štátnej dumy pre vzťahy so Spoločenstvom nezávislých štátov Leonida Sluckého Obamovi k víťazstvu pomohla minulotýždňová superbúrka Sandy. "Všetko bolo výborne zorganizované - práca s obyvateľstvom, informovanie verejnosti, málo obetí - všetko to zvýšilo Obamove šance a naladilo voličov, aby mu dali hlas," uviedol Sluckij.

Bývalý minister financií Alexej Kudrin dnes v reakcii na výsledky prezidentských volieb v USA v sociálnej sieti Tweeter napísal, že vzťahy USA a Ruska potrebujú "nový reset".

Termín "reset" v súvislosti so vzťahmi medzi USA a Ruskom použil ako prvý práve Barack Obama, keď sa v roku 2008 ujal úradu v Bielom dome.

Vzťahy USA s Ruskom sa znova skomplikovali pre spory ohľadom protiraketovej obrany, rešpektovania ľudských práv a kvôli konfliktu v Sýrii, kde sa Moskva odmieta zapojiť do snáh o zvrhnutie režimu Bašára Asada. Veľkú kritiku Washingtonu vyvolal aj postup ruského súdnictva voči trom členkám punkovej kapely Pussy Riot.


Sýrska opozícia očakáva od novej Obamovej vlády podporu

Sýrska národná rada (SNC), nateraz najvplyvnejší opozičný subjekt, dnes v reakcii na výsledky prezidentských volieb v USA vyjadrila nádej, že víťazstvo v nich Barackovi Obamovi umožní účinnejšie podporiť tých, ktorí sa snažia zvrhnúť režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

"Dúfame, že toto víťazstvo Barackovi Obamovi umožní, aby sa cítil slobodnejší a prijal správne rozhodnutie, ktoré pomôže nastoliť slobodu a dôstojnosť v Sýrii i na celom svete," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré dnes zverejnil hovorca SNC George Sabra.

Sabra, ako informuje agentúra AP, je jedným z účastníkov schôdzky zástupcov sýrskych opozičných strán v katarskej Dauhe.

Sabra v rozhovore so západnými novinármi zopakoval žiadosť sýrskej opozície, aby medzinárodné spoločenstvo pokračovalo v dodávkach zbraní povstalcom proti režimu Bašára Asada.

Obamova vláda i jej západní spojenci odmietajú vojenskú intervenciu v Sýrii. Spojené štáty pomerne chladne reagovali aj na požiadavku sýrskej opozície na dodávku protileteckých rakiet, keďže Washington sa obáva, že by sa mohli dostať do neprávnych rúk - napríklad islamistických extrémistov.

Spojené štáty, podobne aj Západ, žiadajú roztrieštenú sýrsku opozíciu v exile, aby sa zjednotila a prijala medzi seba viacerých zástupcov priamo zo Sýrie.


Čína oceňuje pozitívny rast vo vzájomných vzťahoch za Obamovej vlády

Foto: TASR/AP
Čínsky prezident Chu Ťin-tchao zablahoželal dnes Barackovi Obamovi k znovuzvoleniu do funkcie prezidenta Spojených štátov.

V pozdravnom telegrame vyzdvihol pozitívny rast vo vzájomných vzťahoch počas uplynulých štyroch rokov. Dodal, že s Obamom majú rovnaký názor na budovanie čínsko-americkej spolupráce, založenej na vzájomnom rešpekte a vzájomnej výhodnosti, i na vytváranie nového modelu vzťahov medzi veľmocami.

Čínsky premiér Wen Ťia-pao Obamovi tiež gratuloval k úspechu vo voľbách. Telegram s blahoželaním zaslal svojmu americkému partnerovi, viceprezidentovi Joeovi Bidenovi, aj jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching.

Čínska tlačová agentúra Sinchua v dnešnom komentári napísala, že nová Obamova vláda by mala vo svojej politike voči Číne v najbližších rokoch používať konštruktívnejší tón.

"Ozdravenie globálnej ekonomiky závisí od dvoch veľkých ekonomík," vyhlásil v rozhovore pre agentúru DPA analytik medzinárodnej politiky Liou Süe-čcheng. Dodal, že ak majú dve veľmoci spoločné ciele, môžu koordinovať svoje úsilie. V prípade, že ich ciele nie sú zhodné, môže dôjsť k sporom, ale pri ich riešení musia byť použité obvyklé diplomatické kanály, myslí si analytik.

Po utorkových voľbách prezidenta USA sa v medzinárodnej politike vo štvrtok odohrá ďalšia významná udalosť, keď sa po desiatich rokoch uskutočnia avizované zmeny v čínskom vedení.


Taliansko sa pridalo ku krajinách, ktoré vítajú Obamovo znovuzvolenie

Giulio Terzi
Foto: TASR/AP
Opätovné zvolenie Baracka Obamu do úradu prezidenta Spojených štátov má "výnimočný, historický význam", uviedol dnes v reakcii na výsledok prezidentských volieb v USA taliansky minister zahraničných vecí Giulio Terzi.

Amerika sa stáva silnejšou, a to nielen v ekonomickej oblasti, ale aj na medzinárodnej úrovni, uviedol Terzi v rozhovore pre taliansku televíznu spoločnosť RAI. Dodal, že v meniacom sa svete, najmä v arabských a stredomorských štátoch, bude Amerika pokračovať v snahách o otvorenosť a dialóg.

Podľa Terziho návrat Obamu do Bieleho domu poskytne "skvelé príležitosti aj pre Európsku úniu a Taliansko". Terzi očakáva, že Spojené štáty budú spolupracovať s EÚ na stabilizácii svetových finančných trhov a financií.

Terzi podčiarkol aj zhodu v názoroch na tri najzávažnejšie problémy medzinárodnej politiky: Irán, Sýriu a Líbyu. V súvislosti s tým vyjadril presvedčenie, že nová Obamova vláda dá nový impulz rokovaniam o jadrovom programe Iránu.

Očakáva, že Obama a jeho nový tím podporia zjednotenie sýrskej opozície ako spôsob, ktorý je reálnou alternatívou k vláde prezidenta Bašára Asada a ktorý presadzuje aj Taliansko.

Terzi v rozhovore vyzdvihol i zhodu názorov na riešenie situácie v Líbyi, keď citoval svoju americkú kolegyňu Hillary Clintonovú, podľa ktorej "proces politickej transformácie, osobitne v stredomorských krajinách, potrebuje podporu a vedenie".