Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Zahraničie

V Mjanmarsku sa zvyšuje systémové prenasledovanie moslimov

Telá žien a detí, príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov, ležia na pláži Shah Porir Deep v bangladéšskom Teknaku 31. augusta 2017. Tri lode prevážajúce etnických Rohingov, ktorí utekajú pred násilím v Mjanmarsku, sa potopili v Bangladéši a 26 žien a detí sa utopilo. Osemnásťtisíc príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov v Mjanmarsku utieklo zo svojich domovov v dôsledku stupňujúceho sa násilia a prešlo do Bangladéša. Foto: TASR/AP

Ľudskoprávna organizácia Burma Human Rights Network tvrdí, že prenasledovanie je podporované vládou, časťou budhistických mníchov v krajine, ako aj ultranacionalistickými občianskymi zoskupeniami.

Bangkok 5. septembra (TASR/Teraz.sk) - Systematické prenasledovanie moslimskej menšiny je na vzostupe na celom území Mjanmarska, nielen v Jakchainskom štáte na severozápade tejto krajiny. Uviedla to vo svojej dnes zverejnenej správe mjanmarská nezávislá ľudskoprávna organizácia Burma Human Rights Network (BHRN).

BHRN tvrdí, že toto prenasledovanie je podporované vládou, časťou budhistických mníchov v krajine, ako aj ultranacionalistickými občianskymi zoskupeniami.

V správe BHRN sa konštatuje, že prechod k demokracii v Mjanmarsku umožnil, aby "vžité predsudky ovplyvnili konanie novej vlády" a viedli k ďalšiemu rozšíreniu "nebezpečného tvrdenia", že moslimovia sú vo väčšinovo budhistickom Mjanmarsku "cudzím" prvkom.

Správa BHRN bola skoncipovaná na základe zistení z viac ako 350 interview zachytávajúcich pomery vo vyše 46 mestách a dedinách. Prieskum sa uskutočnil v priebehu ôsmich mesiacov počínajúc marcom 2016.

Mjanmarská vláda na správu BHRN bezprostredne nereagovala. Mjanmarské úrady však odmietajú tvrdenia o akejkoľvek diskriminácii rohinskej menšiny a tvrdia, že bezpečnostné zložky v Jakchainskom štáte vedú "legitímny" boj proti "teroristom".

Správa BHRN pritom konštatuje, že mjanmarské úrady mnohým moslimom rôznych národností v krajine odmietli vydať občianske preukazy. V niektorých lokalitách moslimovia nemajú prístup k svojim modlitebniam a najmenej 21 obcí v krajine bráni moslimom, aby vstúpili na ich územie. Toto opatrenie má podporu vládnych úradov, uvádza sa v správe.

Pokiaľ ide o samotný Jakchainský štát, správa konštatuje rastúcu segregáciu medzi komunitami budhistov a moslimov a veľmi prísne reštrikcie pri cestovaní, ktoré moslimským Rohingom obmedzujú ich prístup k zdravotnej starostlivosti a vzdelaniu.

Zaobchádzanie s približne 1,1 miliónom moslimských Rohingov je najväčšou výzvou, ktorej čelí de facto líderka krajiny Aun Schan Su Ťij, ktorá podľa svojich kritikov nerobí dosť pre ochranu tejto moslimskej menšiny pred prenasledovaním.

Organizácia Burma Human Rights Network sídli v Londýne a za dodržiavanie ľudských práv, práv národnostných menšín a slobodu vierovyznania v Mjanmarsku bojuje od roku 2012.


UNHCR: Od 25. augusta ušlo z Mjanmarska 123.000 Rohingov



Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) dnes informoval, že od 25. augusta uniklo pred násilnosťami z Mjanmarska do susedného Bangladéša až 123.000 príslušníkov moslimskej komunity Rohingov.

Ešte v pondelok pritom UNHCR vydal správu o odhadovaných 87.000 utečencoch, ktorí z obavy pred násilnosťami prekročili hranice z Mjanmarska do Bangladéša.

Hovorkyňa UNHCR Vivian Tanová dnes vysvetlila, že nové údaje o počte utečencov sú výsledkom presnejšieho sčítania ľudí v stálych utečeneckých táboroch i ďalších narýchlo vytvorených záchytných strediskách, ktoré urobili terénni humanitárni pracovníci.

Podľa Tanovej sú údaje o počte utečencov "veľmi znepokojujúce" a "stúpajú veľmi rýchlo". Dodala, že tábory, už skôr vybudované pre Rohingov, už prekročili svoje kapacity, takže tisíce ďalších ľudí si musia hľadať prístrešie inde.

Násilie v Jakchainskom štáte v Mjanmarsku vypuklo ešte 25. augusta, keď povstaleckí bojovníci patriaci k menšine Rohingov zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov. Vzájomné strety si podľa jej údajov vyžiadali prinajmenšom 400 obetí na životoch, pochádzajúcich prevažne z radov povstalcov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.

Rohingovia čelia v prevažne budhistickom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám, čo v dnes zverejnenej správe konštatovala aj mjanmarská nezávislá ľudskoprávna organizácia Burma Human Rights Network (BHRN). BHRN tvrdí, že toto prenasledovanie je podporované vládou, časťou budhistických mníchov v krajine, ako aj ultranacionalistickými občianskymi zoskupeniami.

Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milióna Rohingov.