Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. máj 2024Meniny má Roland
< sekcia Zahraničie

Vyslanec OSN Kofi Annan pricestoval do Damasku na rokovanie s Asadom

Kofi Annan Foto: TASR/AP Photo

Annan presadzuje medzinárodný plán na ukončenie 16 mesiacov trvajúcej krízy v Sýrii, ktorá si podľa aktivistov vyžiadala vyše 14-tisíc mŕtvych.

Damask 8. júla (TASR) - Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Kofi Annan dnes pricestoval do Damasku na rokovania s prezidentom Bašárom Asadom. Informoval o tom Annanov hovorca.

K návšteve prichádza potom, ako Annan pripustil, že úsilie medzinárodného spoločenstva nájsť politické riešenie eskalujúceho násilia v Sýrii zlyhalo.

Annan presadzuje medzinárodný plán na ukončenie 16 mesiacov trvajúcej krízy v Sýrii, ktorá si podľa aktivistov vyžiadala vyše 14.000 mŕtvych. Šesťbodový plán sa mal začať v apríli prímerím medzi vládnymi silami a povstalcami, ani jedna strana ho však nerešpektovala.

Podrobnosti o programe bývalého šéfa OSN v Damasku neboli bezprostredne známe.

V rozhovore pre denník Le Monde publikovanom v sobotu Annan povedal, že pracuje na mierovom a politickom riešení v Sýrii, "dôkazy však ukazujú, že sme neuspeli".

Prezident Asad tvrdí, že Anannov mierový plán nesmie zlyhať

Sýrsky prezident Bašár Asad uviedol, že mierovému plánu vyslanca OSN Kofiho Annana na ukončenie 16 mesiacov trvajúceho krviprelievania bránia krajiny ako Turecko a Saudská Arábia podporovaním "teroristov".

"Vieme, že (Annan) sa borí s nespočetnými prekážkami, ale nesmie sa dopustiť zlyhanie jeho plánu. Je to veľmi dobrý plán," uviedol Asad pre nemeckú televíziu Das Erste.

"Najväčšou prekážkou je, že mnohé krajiny ani nechcú, aby bol tento plán úspešný, preto ponúkajú politickú podporu a naďalej zásobujú teroristov v Sýrii zbraňami a peniazmi," povedal Asad v dnes odvysielanom rozhovore.

Prezident obvinil Saudskú Arábiu a Katar z poskytovania zbraní povstalcom a Turecko z logistickej podpory pri pašovaní zásob. Spojené štáty ponúkli politickú podporu, dodal.

Väčšina z obetí počas konfliktu v krajine boli podľa Asada jeho stúpenci a nie odporcovia, voči ktorým používa delostrelecké a tankové ostreľovanie.

"Väčšina z nich boli ľudia, ktorí podporovali vládu a veľká časť zvyšku boli úplne nevinní ľudia, ktorých zabili rôzne skupiny," konštatoval.

Medzi takýmito skupinami sú podľa neho al-Káida a iní islamskí extrémisti. Vládne sily zajali desiatky bojovníkov al-Káidy, niektorých z Tuniska a Líbye, dodal.