Zahraničie

Transparency ocenila zavraždenú maltskú novinárku

Maltská novinárka Caruanová Galiziová prišla o život 16. októbra 2017 pri výbuchu bombovej nálože uloženej v jej automobile. Jej vražda vyvolala medzinárodné pobúrenie.

Saudskoarabský princ sa stretol s americkým ministrom financií

Rijád v sobotu 20. októbra po prvý raz priznal, že saudskoarabský novinár Chášukdží bol na spomínanom konzuláte v Istanbule 2. októbra zabitý pri bitke.

Nemecký súd zamietol žiadosť o odstránenie Hitlerovho zvona

Súd zamietol aj návrh žalobcu, aby bolo starostovi obce zakázané tvrdiť, že zvuk zvona symbolizuje zmierenie pre obete nacizmu.

Trump varoval pred budovaním amerického jadrového arzenálu

Zámer Spojených štátov odstúpiť od INF oznámil Trump v noci na nedeľu. Podľa Trumpa Moskva túto zmluvu porušuje.

Britská opozícia žiada zastavenie predaja zbraní do Saudskej Arábie

Mayová poslancov britského parlamentu požiadala, aby zabitie tohto saudskoarabského novinára odsúdili.

Českí politici po útoku v Afganistane vyjadrujú sústrasť rodine vojaka

Babiš uviedol, že ho táto udalosť zasiahla, a preto chce s Metnarom prebrať možné opatrenia, ktoré by podobné útoky eliminovali.

Tajani vyzval na medzinárodné vyšetrovanie vraždy Chášukdžího

Podľa jeho slov zákonodarný zbor EÚ požaduje, aby zodpovedné saudskoarabské orgány vypátrali a potrestali vinníkov tohto ohavného zločinu.

V Afganistane padol ďalší český vojak

Rodiny vojakov boli informované. K dispozícii majú vojenských psychológov.,aktualizované 

Vydierač supermarketov v Nemecku dostal 12,5 roka väzenia

Obžalovaný umiestnil v obchodných prevádzkach detskú výživu so smrteľnou dávkou jedu, aby zdôraznil vážnosť svojich finančných požiadaviek.

Bulharské úrady zakročili proti falšovateľom peňazí

Tlačiareň na falošné bankovky v hodnotách 50 a 100 eur a 50 dolárov objavili v suteréne jedného z hotelov v známom čiernomorskom letovisku Slnečné pobrežie.

V Bosne potvrdili výsledky prezidentských a parlamentných volieb

Trojčlenný kolektívny orgán, prezídium krajiny, vytvoria v ich zmysle zástupcovia Srbov, Chorvátov a Moslimov (Bosniakov) - konkrétne Milorad Dodik, Željko Komšič a Šefik Džaferovič.

Webstránku medzinárodnej konferencie v Saudskej Arábii napadli hackeri

Hackeri na stránku konferencie umiestnili v pondelok fotomontáž: obrázok korunného princa - v ruke s mečom a v pozadí so zástavou extrémistickej organizácie IS - ktorý sa chystá sťať Chášukdžího.

Myši obrovských rozmerov útočia na albatrosov v južnom Atlantiku

Problematikou sa už zaoberá britská Kráľovská spoločnosť pre ochranu vtáctva (RSPB), keďže je ostrov súčasťou britských zámorských území.

Zavraždeného policajného náčelníka Kandaháru nahradí jeho brat

Abdul Rázik bol jedným z najmocnejších mužov v celom južnom Afganistane.

Macedónskym poslancom, hlasujúcim za zmenu názvu, posilnili ochranku

Macedónsky parlament v piatok pomerom hlasov 80 ku 39 odhlasoval začatie legislatívneho postupu, ktorého výsledkom má byť zmena oficiálneho názvu krajiny.

Za presakovaním vody do pražského metra bola asi nedbalosť stavbárov

Prevádzku na dočasne uzavretom úseku trasy A podzemnej železnice po konzultáciách so statikmi obnovili, vodiči súprav ním však stále prechádzajú len zníženou rýchlosťou.

Poľský prezident začal dvojdňovú návštevu Nemecka

Prezidenti oboch krajín by sa tiež mali zúčastniť na bilaterálnom fóre v priestoroch nemeckého rezortu zahraničných vecí, vyplýva z pondelkových informácií poľských médií a agentúry DPA.

Albánska polícia zatkla 27 osôb podozrivých z pašovania heroínu

Pri rozsiahlom zásahu, ktorého sa v celom Albánsku zúčastnilo viac ako 1500 policajtov, sa pri raziách vo viacerých objektoch našli okrem narkotík aj zbrane.

Bielorusko si pripomína 75. výročie vraždenia židov počas holokaustu

Pondelkový pietny akt bol venovaný pamiatke 5000 obyvateľov minského židovského geta, ktorých nacisti zavraždili 2. marca 1943. Na mieste masakry zvanom Jama dnes stojí pamätník pripomínajúci obete.

Turecká polícia našla opustené vozidlo saudskoarabského konzulátu

K vozidlu s diplomatickou poznávacou značkou, registrovanému na saudskoarabský konzulát, následne dorazili tureckí vyšetrovatelia v policajnej dodávke.