< sekcia Žilinský kraj

Záveje snehu v Oravskej Lesnej odpratávajú hasiči aj vojaci

Ilustračné foto. Foto: TASR

Starší obyvateľ Oravskej Lesnej Emil Noga si zaspomínal, že toľko snehu, ako majú teraz, videl naposledy pred mnohými rokmi.

Oravská Lesná 16. januára (TASR) – Situácia v obci Oravská Lesná je naďalej mimoriadne vážna, túto noc napadlo ďalších 50 centimetrov mokrého snehu. Výška snehovej pokrývky na niektorých miestach v obci dosahuje výšku viac ako dva metre. Ohrozené sú najmä strechy miestnych budov, ktoré sa pod ťažkým snehom môžu prelomiť. Snehovú kalamitu prišlo v stredu ráno odpratávať 40 vojakov a množstvo profesionálnych i dobrovoľných hasičov.

"Po tejto noci sme sa dočkali ďalšej nádielky snehu, odhadom 50 centimetrov. Obecná technika sa už pod náporom snehu začína kaziť. Okrem zvyčajnej techniky, ktorú máme, pomáhajú aj vojaci. V utorok (15.1.) večer ich bolo prisľúbených 20, dnes ich prišlo 40. Pre všetkých sa našla práca v teréne. Ide najmä o pomoc starším ľuďom, odstraňovanie snehu zo striech budov školy, zdravotného strediska či telocvične," uviedol pre TASR zástupca starostu v Oravskej Lesnej Jozef Rošťák.

Doplnil, že veľmi pomáhajú aj hasičské záchranné zložky. Okrem miestnych dobrovoľných hasičov prišli vypomôcť aj hasiči z obce Zákamenné či profesionálni príslušníci z Liptovského Mikuláša, Dolného Kubína a Tvrdošína. "Sú medzi nimi aj lezci, ktorí sú pre nás momentálne mimoriadne dôležití," povedal Rošťák s tým, že v obci sa momentálne prioritne zaoberajú odpratávaním snehu zo striech a tiež úpravou a sprejazdňovaním ciest.

Starší obyvateľ Oravskej Lesnej Emil Noga si zaspomínal, že toľko snehu, ako majú teraz, videl naposledy pred mnohými rokmi. Aj v minulosti podľa neho napadalo veľa snehu, no nie každý deň, a tak intenzívne. "Napadlo a potom na chvíľku ustalo a vyjasnilo sa. Teraz padá vkuse. Raz mrzne, potom je sneh mokrý, potom láme strechy," zhodnotil.

Mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou v Žilinskom kraji v stredu platí vo všetkých obciach okresov Námestovo, Čadca a Kysucké Nové Mesto. Na Oravu v utorok v noci dorazil aj špeciálny plávajúci transportér z Malaciek, ktorý slúži najmä v neprístupných lokalitách a osadách na evakuáciu osôb a majetku.

V Námestove zasadal krízový štáb, pokračujú zásahy na kritických miestachBratislava/Námestovo 16. januára (TASR) - V súvislosti so snehovou kalamitou na Orave sa v stredu o 13.00 h v Námestove uskutočnilo zasadnutie krízového štábu, informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Ilustračná snímka.
Foto: TASR Miroslava Mlynárová


Všetky nasadené sily a prostriedky z HaZZ a Dobrovoľnej požiarnej ochrany (DPO) SR zostávajú momentálne dislokované na najkritickejších miestach. "V okrese Námestovo zasahuje v týchto miestach 60 profesionálnych a dobrovoľných hasičov," uviedla Farkasová, podľa ktorej ide najmä o lokality Oravská Lesná a Novoť, kde budú hasiči odstraňovať nánosy snehu z viacerých miest, ako domov dôchodcov, zdravotnícke stredisko, rodinné domy a niekoľko bytových domov.