< sekcia Ekonomika

Rezort financií má dať návrh na predĺženie platnosti bankového odvodu

Na snímke minister financií Ladislav Kamenický počas 159. rokovania vlády 4. júna 2019 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Koaličná rada je totiž presvedčená, že miera ziskovosti bánk a ich necitlivé správanie sa v oblasti bankových poplatkov oprávňuje na kroky, ktoré zabezpečia nevyhnutné príjmy do rozpočtu v roku 2021.

Koaličná rada žiada ministra financií SR Ladislava Kamenického (Smer-SD), aby na najbližšiu schôdzu Národnej rady SR predložil legislatívne riešenie predĺženia platnosti osobitného bankového odvodu.

Koaličná rada je totiž presvedčená, že miera ziskovosti bánk a ich necitlivé správanie sa v oblasti bankových poplatkov oprávňuje vládnu koalíciu na prijatie krokov, ktoré zabezpečia nevyhnutné príjmy do štátneho rozpočtu v roku 2021, nad rámec plánovaných príjmov.

Takzvanú bankovú daň by mali finančné domy zaplatiť poslednýkrát v budúcom roku. Osobitný odvod vybraných finančných inštitúcií je súčasťou štátnych finančných aktív a tvorí zdroje na krytie prípadných problémov vo finančnom sektore. Výška odvodu je v rokoch 2018 až 2020 stanovená ako 0,2 % z hodnoty pasív bánk znížených o sumu vlastného imania. Rezort financií v návrhu rozpočtu verejnej správy na najbližšie roky uvádza, že v tomto očakáva nižší výnos o 1,6 milióna eur oproti rozpočtovanej hodnote. "Odhad výnosu v období 2019 až 2020 negatívne ovplyvňuje vývoj príslušnej makroekonomickej bázy. Od roku 2021 bude odvod zrušený, pretože podľa aktuálnej legislatívy vstupuje do platnosti nulová sadzba," uvádza sa v návrhu rozpočtu. Banky odvod v minulosti kritizovali a upozorňovali na to, že im v súvislosti s platením odvodu, ako aj príspevku do jednotného rezolučného fondu, rastú náklady.

Riaditeľka tlačového odboru ministerstva financií (MF) SR Alexandra Gogová potvrdila, že minister dostal v stredu podvečer informáciu o výsledkoch rokovania Koaličnej rady. "MF SR sa bude touto požiadavkou v najbližšom období zaoberať," uviedla pre TASR Gogová.