< sekcia Regióny

SMRŤ V TATRÁCH: Lavína zabila vo Veľkej Studenej doline skialpinistu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Na mieste lavíniska, ktoré malo približne 400-metrovú dĺžku, hľadali záchranári HZS a dobrovoľníci spolu s troma psami zasypaného muža približne dve a pol hodiny.

Vysoké Tatry 6. decembra (TASR) - Vo Vysokých Tatrách prvýkrát v tejto zimnej sezóne zabíjala lavína. Horskú záchrannú službu (HZS) v stredu v predpoludňajších hodinách kontaktoval slovenský skialpinista, ktorý ohlásil pád lavíny vo Veľkej Studenej doline, v oblasti pod Malým Závratom. Z HZS informovali, že v lavíne sa, podľa predbežných informácií, mal nachádzať jeho kamarát, ktorý však bol bez lavínového vybavenia a vyhľadávača.

O súčinnosť požiadala HZS aj posádku Vrtuľníkovej záchrannej a zdravotnej služby Air-Transport Europe z Popradu. Na miesto sa vydala zároveň pozemná skupina troch záchranárov HZS zo Starého Smokovca. Na lavínisko šli aj dvaja zamestnanci zo Zbojníckej chaty, ktorí začali spolu s oznamovateľom, náhodným svedkom a záchranárom HZS, ktorý sa nachádzal v doline, s prehľadávaním zasypaného územia.

Z heliportu v Starom Smokovci leteckí záchranári vyzdvihli psovoda a záchranára HZS a po ich vyložení v doline sa opakovane vrátili pre dvoch ďalších psovodov.

Na mieste lavíniska, ktoré malo približne 400-metrovú dĺžku, hľadali záchranári HZS a dobrovoľníci spolu s troma psami zasypaného muža približne dve a pol hodiny. Napokon sa ho podarilo nájsť za pomoci psa, približne v hĺbke jeden a pol až dva metre pod snehom, avšak bez známok života. Momentálne prebieha transport tela nebohého do márnice v Novom Smokovci.