< sekcia Zahraničie

Karawí žiada odklad druhého kola prezidentských volieb v Tunisku

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Príslušný správny súd potvrdil prijatie podnetu, ale neuviedol, kedy vo veci rozhodne.

Tunis 9. októbra (TASR) - Tuniský mediálny magnát a prezidentský kandidát Nabíl Karawí sa v utorok obrátil na príslušný súdny tribunál so žiadosťou o odklad druhého kola prezidentských volieb vypísaného na 13. októbra. Informovala o tom v stredu rozhlasová stanica Radio France Internationale (RFI).

Príslušný správny súd potvrdil prijatie podnetu, ale neuviedol, kedy vo veci rozhodne.

Karawí vo svojom podnete namieta, že pred druhým kolom prezidentských volieb nebola zaistená rovnosť šancí oboch kandidátov. Karawí je totiž od augusta vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z prania špinavých peňazí.

Jeho advokát pred médiami vysvetlil, že žiada odklad druhého kola volieb, aby jeho mandát po prepustení z väzby mohol ešte viesť predvolebnú kampaň.

Známy mediálny magnát Nabíl Karawí, ktorý sa stal prakticky okamžite po júnovom ohlásení svojej kandidatúry favoritom predvolebných prieskumov, získal v prvom kole prezidentských volieb z 15. septembra 15,6 percenta hlasov. Skončil tak na druhom mieste za odborníkom na ústavné právo a nováčikom v politike Kajsom Saídom. Toho volilo 18,4 percenta voličov.

Karawí oslovil voličov výraznými charitatívnymi kampaňami, i keď mu jeho kritici vyčítali, že sa medzi chudobnými ľuďmi objavuje aj v oblekoch známych návrhárov.

Akademik Saíd presadzuje radikálnu decentralizáciu moci s uplatňovaním lokálnej demokracie a možnosti odvolať volených predstaviteľov počas výkonu ich mandátov.

Je vnímaný ako veľmi konzervatívny v sociálnych otázkach; obhajuje trest smrti, kriminalizáciu homosexuality i zákon, ktorý by nezosobášené páry trestal za prejavy náklonnosti na verejnosti.

Výsledky prvého kola prezidentských volieb boli výrazným zvratom na tuniskej politickej scéne, ktorá sa utvorila po zosadení dlhoročného diktátora Zína Ábidína bin Alího pred ôsmimi rokmi, keď masové protesty rozpútali tzv. arabskú jar. Obaja úspešní kandidáti, hoci veľmi rozdielni, sú totiž považovaní za outsiderov, ktorí získavajú "antisystémové" hlasy od voličov sklamaných z terajšieho stavu krajiny.