< sekcia Zahraničie

Lídri frakcií vysvetlili, prečo volili či nevolili von der Leyenovú

Na archívnej snímke Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Predseda Európskej ľudovej strany (EPP) Joseph Daul priznal, že je hrdý nielen na prvú šéfku EK, ale aj na jej jasnú a odvážnu víziu budúcnosti Európy.

Brusel/Štrasburg 16. júla (TASR) - Zvolenie Ursule von der Leyenovej za predsedníčku Európskej komisie (EK) vyvolalo odozvy vo všetkých európskych politických rodinách, ktoré majú zastúpenie v Európskom parlamente (EP).

Predseda Európskej ľudovej strany (EPP) Joseph Daul priznal, že je hrdý nielen na prvú šéfku EK, ale aj na jej jasnú a odvážnu víziu budúcnosti Európy.
Joseph Daul.
Foto: FOTO TASR/Tomáš Halász


"Nikdy neváhala robiť veľké kroky vpred a program, ktorý predstavila, to dokazuje. Je to program, ktorý ju naozaj charakterizuje: svieži, odvážny a dobre načasovaný. Je to program, ktorý má slúžiť našim občanom, zjednotiť Úniu a posunúť nás dopredu," uviedol Daul. Šéf skupiny ľudovcov v EP Manfred Weber vyjadril svoju plnú podporu von der Leyenovej ešte pred hlasovaním o dôvere.

Šéfka politickej skupiny socialistov a demokratov v EP (S&D) Iratxe Garcíová na svojom účte na Twitteri upozornila, že práve jej skupina bola kľúčom k potvrdeniu von der Leyenovej na navrhnutú funkciu.

"A preto sa postaráme, aby sme boli prví pri stanovovaní programu budúcej komisie," uviedla. Dodala, že nastal čas spolupracovať, aby sa progresívne záväzky, ktoré dala von der Leyenová, premietli do skutočných zmien, aké "požadujú občania". Šéfka S&D však privítala von der Leyenovej iniciatívy v prospech rodovej rovnosti a na odstránenie násilia páchaného na ženách.

Šéf frakcie Obnovme Európu Dacian Ciološ zdôraznil, že liberáli a centristi podporili v plnej miere von der Leyenovú za predsedníčku EK. Podľa jeho slov získala jasný mandát "na obnovenie Európy". Dodal, že rozhodnutie liberálov bolo podmienené jej ambicióznym programom v oblasti právneho štátu, ochrany klímy, digitalizácie a konvergencie medzi východom a západom EÚ.

Dacian Ciolos, archívne foto
Foto: TASR/AP


"Po prvý raz sa uskutočnila hlboká diskusia medzi dezignovaným predsedom a kľúčovými politickými skupinami v europarlamente, aby sa stanovil politický program na nasledujúcich päť rokov, vrátane konferencie o budúcnosti Európy," opísal situáciu Ciološ a vyjadril pripravenosť liberálov pokračovať v konštruktívnom a transparentnom dialógu s eurokomisiou tak, aby EÚ splnila svoj cieľ a bola bližšie k svojim občanom.

Spolupredsedníčka frakcie Zelení / Slobodná európska aliancia Ska Kellerová upozornila, že poslanci za zelených hlasovali proti mandátu von der Leyenovej, zároveň jej však zablahoželala k potvrdeniu do funkcie a zaželala tiež veľa úspechov pri náročnej práci v budúcnosti.

Ska Kellerová
Foto: TASR/AP


"Proeurópsky prejav, ktorý dnes ráno predniesla, bol pozitívnym prekvapením po jej slabom výkone na schôdzach skupiny minulý týždeň. Samotný dobrý úmysel však nestačí. Boli sme zvolení, aby sme priniesli zmenu a nevypočuli sme si dosť o našich kľúčových požiadavkách, o konkrétnych návrhoch na odvrátenie klimatických zmien," uviedla Kellerová. Vysvetlila, že von der Leyenová neposkytla napríklad záväzky pre novú poľnohospodársku politiku EÚ, ktorá je naliehavo potrebná na záchranu biodiverzity a farmárov. Zelení tiež čakali viac konkrétnych návrhov ohľadom pokračovania záchranných operácií na mori a posilňovania právneho štátu.

Spolupredsedovia skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR) Raffaele Fitto a Ryszard Legutko priznali, že mnohí poslanci z tejto skupiny von der Leyenovú z mnohých dôvodov nepodporili.

"Jej politický program, viac a viac centralizácie, bude narúšať schopnosť členských štátov konať nezávisle," skonštatoval Fitto. Dodal, že ECR bude vo svojej práci pokračovať pragmaticky a bude podporovať legislatívne návrhy EK od otázky k otázke, podporí hlavne tie oblasti, v ktorých EÚ skutočne poskytuje pridanú hodnotu.

Legutko upozornil, že ECR sklamal úvodný prejav von der Leyenovej v pléne EP, ktorý bol podľa jeho slov "iba hrou ako prilákať nerozhodné ľavicové hlasy".

"To, čo sme počuli na našom stretnutí minulý týždeň, bolo úplne odlišné od toho, čo sme počuli dnes," opísal situáciu. Aj on však dodal, že konzervatívci budú počas nasledujúceho päťročného obdobia konštruktívne spolupracovať s exekutívou EÚ "všade tam, kde to bude možné", upozornil však, že ECR má aj naďalej vážne názorové rozdiely a aj obavy spojené s politickým programom budúcej šéfky eurokomisie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)


ANALYTIK: K zvoleniu von der Leyenovej bola nutná podpora Fideszu a V4K zvoleniu nadchádzajúcej predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej bola nutná podpora poslancov Európskeho parlamentu (EP) za maďarskú vládnu stranu Fidesz i krajín Vyšehradskej štvorky (V4), vyhlásil v stredu v Budapešti Ágoston Sámuel Mráz, analytik inštitútu Nézőpont.

Podľa agentúry MTI Mráz povedal, že k jej zvoleniu bolo potrebných 374 hlasov, pričom Fidesz v EP disponuje 13 mandátmi. Leyenová získala 383 hlasov, teda o deväť viac.

"Fidesz a V4 nielen že zabránili presadeniu takzvaných špicenkandidátov, ale prispeli aj k tomu, aby sa do pozície dostala nimi podporovaná von der Leyenová," zdôraznil analytik.

Podľa jeho slov možno tiež konštatovať, že európska ľavica sa nepostavila za von der Leyenovú, ale pravica a liberáli áno. "Vznikla mimoriadne zvláštna situácia tým, že Ursula von der Leyenová je pravicovo-liberálnou nominantkou. Maďari dúfajú, že bude viac pravicová než liberálna," dodal Mráz.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

\r\n
\r\n
\r\n\"A preto sa postaráme, aby sme boli prví pri stanovovaní programu budúcej komisie,\" uviedla. Dodala, že nastal čas spolupracovať, aby sa progresívne záväzky, ktoré dala von der Leyenová, premietli do skutočných zmien, aké \"požadujú občania\". Šéfka S&D však privítala von der Leyenovej iniciatívy v prospech rodovej rovnosti a na odstránenie násilia páchaného na ženách.
\r\n
\r\nŠéf frakcie Obnovme Európu Dacian Ciološ zdôraznil, že liberáli a centristi podporili v plnej miere von der Leyenovú za predsedníčku EK. Podľa jeho slov získala jasný mandát \"na obnovenie Európy\". Dodal, že rozhodnutie liberálov bolo podmienené jej ambicióznym programom v oblasti právneho štátu, ochrany klímy, digitalizácie a konvergencie medzi východom a západom EÚ.
\r\n
\r\n
Dacian Ciolos, archívne foto
Foto: TASR/AP

\r\n
\r\n\"Po prvý raz sa uskutočnila hlboká diskusia medzi dezignovaným predsedom a kľúčovými politickými skupinami v europarlamente, aby sa stanovil politický program na nasledujúcich päť rokov, vrátane konferencie o budúcnosti Európy,\" opísal situáciu Ciološ a vyjadril pripravenosť liberálov pokračovať v konštruktívnom a transparentnom dialógu s eurokomisiou tak, aby EÚ splnila svoj cieľ a bola bližšie k svojim občanom.
\r\n
\r\nSpolupredsedníčka frakcie Zelení / Slobodná európska aliancia Ska Kellerová upozornila, že poslanci za zelených hlasovali proti mandátu von der Leyenovej, zároveň jej však zablahoželala k potvrdeniu do funkcie a zaželala tiež veľa úspechov pri náročnej práci v budúcnosti.
\r\n
\r\n
Ska Kellerová
Foto: TASR/AP

\r\n
\r\n\"Proeurópsky prejav, ktorý dnes ráno predniesla, bol pozitívnym prekvapením po jej slabom výkone na schôdzach skupiny minulý týždeň. Samotný dobrý úmysel však nestačí. Boli sme zvolení, aby sme priniesli zmenu a nevypočuli sme si dosť o našich kľúčových požiadavkách, o konkrétnych návrhoch na odvrátenie klimatických zmien,\" uviedla Kellerová. Vysvetlila, že von der Leyenová neposkytla napríklad záväzky pre novú poľnohospodársku politiku EÚ, ktorá je naliehavo potrebná na záchranu biodiverzity a farmárov. Zelení tiež čakali viac konkrétnych návrhov ohľadom pokračovania záchranných operácií na mori a posilňovania právneho štátu.
\r\n
\r\nSpolupredsedovia skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR) Raffaele Fitto a Ryszard Legutko priznali, že mnohí poslanci z tejto skupiny von der Leyenovú z mnohých dôvodov nepodporili.
\r\n
\r\n\"Jej politický program, viac a viac centralizácie, bude narúšať schopnosť členských štátov konať nezávisle,\" skonštatoval Fitto. Dodal, že ECR bude vo svojej práci pokračovať pragmaticky a bude podporovať legislatívne návrhy EK od otázky k otázke, podporí hlavne tie oblasti, v ktorých EÚ skutočne poskytuje pridanú hodnotu.
\r\n
\r\nLegutko upozornil, že ECR sklamal úvodný prejav von der Leyenovej v pléne EP, ktorý bol podľa jeho slov \"iba hrou ako prilákať nerozhodné ľavicové hlasy\".
\r\n
\r\n\"To, čo sme počuli na našom stretnutí minulý týždeň, bolo úplne odlišné od toho, čo sme počuli dnes,\" opísal situáciu. Aj on však dodal, že konzervatívci budú počas nasledujúceho päťročného obdobia konštruktívne spolupracovať s exekutívou EÚ \"všade tam, kde to bude možné\", upozornil však, že ECR má aj naďalej vážne názorové rozdiely a aj obavy spojené s politickým programom budúcej šéfky eurokomisie.
\r\n
\r\n(spravodajca TASR Jaromír Novak)
\r\n
\r\n
\r\n

ANALYTIK: K zvoleniu von der Leyenovej bola nutná podpora Fideszu a V4


\r\n
\r\nK zvoleniu nadchádzajúcej predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej bola nutná podpora poslancov Európskeho parlamentu (EP) za maďarskú vládnu stranu Fidesz i krajín Vyšehradskej štvorky (V4), vyhlásil v stredu v Budapešti Ágoston Sámuel Mráz, analytik inštitútu Nézőpont.
\r\n
\r\nPodľa agentúry MTI Mráz povedal, že k jej zvoleniu bolo potrebných 374 hlasov, pričom Fidesz v EP disponuje 13 mandátmi. Leyenová získala 383 hlasov, teda o deväť viac.
\r\n
\r\n\"Fidesz a V4 nielen že zabránili presadeniu takzvaných špicenkandidátov, ale prispeli aj k tomu, aby sa do pozície dostala nimi podporovaná von der Leyenová,\" zdôraznil analytik.
\r\n
\r\nPodľa jeho slov možno tiež konštatovať, že európska ľavica sa nepostavila za von der Leyenovú, ale pravica a liberáli áno. \"Vznikla mimoriadne zvláštna situácia tým, že Ursula von der Leyenová je pravicovo-liberálnou nominantkou. Maďari dúfajú, že bude viac pravicová než liberálna,\" dodal Mráz.
\r\n
\r\n(spravodajca TASR Jaromír Novak)
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Predseda Európskej ľudovej strany (EPP) Joseph Daul priznal, že je hrdý nielen na prvú šéfku EK, ale aj na jej jasnú a odvážnu víziu budúcnosti Európy. "}