< sekcia Zahraničie

Marocký kráľ omilostil novinárku odsúdenú za nelegálnu interrupciu

Marocký kráľ Muhammad VI., archívna snímka. Foto: TASR/Maxim Shipenkov/Pool photo via AP

Podľa nemenovaného predstaviteľa mladú novinárku prepustia na slobodu v priebehu nasledujúcich niekoľkých hodín.

Rabat 16. októbra (TASR) - Marocký kráľ Muhammad VI. v stredu omilostil novinárku Hadžjar Rajsúníovú, ktorú súd v septembri uznal za vinnú z "nelegálneho umelého prerušenia tehotenstva" a mimomanželského pohlavného styku a vymeral jej ročný väzenský trest. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa tamojšie ministerstvo spravodlivosti.

Podľa nemenovaného predstaviteľa mladú novinárku prepustia na slobodu v priebehu "nasledujúcich niekoľkých hodín". Trest odpustia aj jej sudánskemu snúbencovi, gynekológovi, anestéziologičke aj zdravotnej asistentke.

Prípad, v ktorom súd v marockom meste Rabat 30. septembra odsúdil 28-ročnú Rajsúníovú spolu so štyrmi zmienenými osobami, vyvolal ostrú kritiku ľudskoprávnych skupín.

Vo vyhlásení ministerstva sa píše, že panovník sa rozhodol udeliť milosť s cieľom "ochrániť budúcnosť tohto páru, ktorý si aj napriek chybe, ktorú urobil, chcel založiť rodinu v súlade s marockými náboženskými a právnymi predpismi".

Mladú ženu zadržali 31. augusta, keď odchádzala z ordinácie lekára v Rabate, kam podľa vlastného tvrdenia išla pre podozrenie na vnútorné krvácanie, čo potvrdil aj jej gynekológ.

Hadžjar Rajsúníová tvrdila, že jej prípad súvisí s jej novinárskou činnosťou, keďže nedávno napísala článok o zadržaných aktivistoch z hnutia Hirak. V liste zverejnenom denníkom, pre ktorý pracuje, novinárka uviedla, že počas výsluchu sa jej vyšetrovatelia pýtali na jej strýka angažujúceho sa v islamistickom hnutí v Maroku.

Prokuratúra vo svojom vyhlásení informovala, že lekárskym vyšetrením sa zistilo, že zadržaná bola tehotná a nelegálne podstúpila interrupciu. Tvrdila, že jej zadržiavanie nemá "nič spoločné s jej povolaním novinárky".