< sekcia Zahraničie

Švajčiarsko sprostredkuje riešenie separatistickej krízy v Kamerune

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Kamerun sužujú nepokoje odvtedy, ako dve hlavné anglickojazyčné oblasti vyjadrili v roku 2016 želanie oddeliť sa od zvyšku krajiny a vytvoriť nový štát s názvom Ambazónia.

Yaoundé 22. júla (TASR) - Švajčiarsky veľvyslanec v Kamerune oznámil, že Bern plní pomocnú úlohu pri rokovaniach o mierovom riešení separatistickej krízy v tejto africkej krajine. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra AP.

Podľa vyjadrenia ambasádora Pietra Lazzeriho tieto rokovania riadi švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí. Zástupca kamerunského separatistického hnutia Mark Bareta medzitým uviedol na Facebooku, že miestom dvoch takýchto stretnutí bola švajčiarska Ženeva, neposkytol však ďalšie podrobnosti.

Kamerun, bývalú francúzsku kolóniu v západnej Afrike, sužujú nepokoje odvtedy, ako dve hlavné anglickojazyčné oblasti vyjadrili v roku 2016 želanie oddeliť sa od zvyšku krajiny a vytvoriť nový štát s názvom Ambazónia. Kamerunčania hovoriaci po anglicky sa dlhodobo sťažujú, že vláda s nimi zaobchádza ako s občanmi druhej kategórie, čo sa prejavuje aj vo financovaní.

Kríza sa vyostrila 1. októbra 2017, keď militantné skupiny vyhlásili nezávislosť Ambazónie. Kamerunský prezident Paul Biya na to zareagoval nasledujúci mesiac vyhlásením vojny proti separatistom, ktorých nazval teroristami.

Organizácia Spojených národov odhaduje, že od vypuknutia bojov najmenej 2000 ľudí zahynulo a ďalších vyše 530.000 muselo opustiť svoje domovy.